Podczas odpowiedniej diagnostyki, bardzo ważną rolę stanowią badania krwi. To na ich podstawie lekarz kierujący może ocenić nasz ogólny stan zdrowia, ale także zasugerować się nimi podczas kierowania nas na dalsze, bardziej szczegółowe badania. Najpopularniejszym badaniem diagnostycznym w przypadku krwi jest całkowita morfologia.

Morfologia krwi

Badanie to wykonuje się poprzez pobranie niewielkiej ilości krwi do specjalnie przeznaczonego do tego pojemniczka, w którym znajduje się substancja zapobiegająca krzepnięciu krwi. Badanie to pozwala określić ogólny stan zdrowia pacjenta. W wynikach badań można znaleźć parametry, które świadczyć mogą między innymi o rozpoznaniu stanu zapalnego, niedokrwistości czy infekcji toczącej się w organizmie. Nie należy jednak samemu interpretować wyników, ponieważ niektóre parametry nawet lekko zachwiane, nie stanowią problemu dla naszego organizmu i mogą być spowodowane przez różne czynniki, takie jak na przykład stres, zmęczenie czy spożywanie alkoholu niedługo przed pobieraniem krwi do badań. Wyniki badań przedstawiają nie tylko parametry dotyczące naszych wyników, ale także ich maksymalną i minimalną ilość, dzięki czemu sami możemy wstępnie je zinterpretować.

Inne badania krwi

W punktach diagnostycznych, w których pobiera się krew do badań, zazwyczaj znaleźć można szeroką gamę badań krwi. Ich ilość może sięgać nawet 2500. Nie należy jednak samemu wybierać rodzaju badań, które chcemy wykonać. Należy pamiętać, iż to lekarz jest jedyną osobą, która może jasno skierować nas i poprosić o wykonanie danych badań, aby można być postawić pełną diagnozę. Pozwoli to uniknąć przeprowadzania niepotrzebnych badań i w niektórych przypadkach można będzie uniknąć wysokich kosztów przeprowadzania dużej ilości badan diagnostycznych krwi obwodowej. Istnieje również możliwość wykupienia pełnych pakietów badań, skierowanych konkretnie na dany problem, co pozwoli oszczędzić czas jak i pieniądze.

Jak interpretować wyniki?

Wyniki badań krwi dotyczące badań ilościowych, wyposażone są w tak zwany zakres referencyjny, czyli wcześniej wspomniane tak zwane widełki, w których dany wynik powinien się mieścić. Każde odchylenie od normy należy skonsultować z lekarzem. Ważnym jest także, aby pamiętać, iż wyniki określane słowami “pozytywny” nie mają znaczenia dobrego, lecz określają obecność danego wirusa w organizmie, na przykład HCV czy wirusa HIV. Wynik negatywny oznacza brak obecności danego wirusa w organizmie pacjenta.