Rozpoczynając swoją przygodę z regularnym bieganiem zwykle przywiązuje się dużą wagę do doboru obuwia. Chcąc znaleźć buty, które zapewnią komfort i bezpieczeństwo treningów należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Niemniej istotne są jednak pozostałe elementy stroju, takie jak stanik sportowy. Co należy wiedzieć o dostępnych rozwiązaniach i jak odnaleźć najlepsze ubrania na treningi dla siebie?

Staniki sportowe – jak wybrać odpowiedni?

Właściwe podtrzymanie piersi to jedno z ważniejszych zadań, jakie mają do spełnienia ubrania na treningi. Nieodpowiedni stanik może znacznie obniżyć komfort podczas biegania, a tym samym uniemożliwić osiąganie lepszych wyników i zniechęcić do regularnego podejmowania aktywności. Biustonosz sportowy powinien być wykonany z syntetycznego materiału, który odprowadza wilgoć na zewnątrz pozostawiając skórę suchą. Modele bawełniane sprawdzą się wyłącznie podczas umiarkowanie intensywnych aktywności, w czasie których nie dochodzi do nadmiernego pocenia.

W przypadku tego elementu odzieży bardzo ważny jest też krój. Należy upewnić się, że szwy nie są odstające i nie będą powodowały podrażnień. Obtarcia naskórka mogą bowiem wywoływać dość silny ból i skutecznie zniechęcić do regularnych ćwiczeń. O czym jeszcze należy pamiętać?

Buty do biegania – ale jakie?

Wśród dostępnych modeli obuwia biegowego można odnaleźć buty dedykowane stopom pronującym lub supinującym, posiadające podeszwy o różnej budowie oraz wykonane z odmiennych materiałów. Wszystkie projektowane są tak, aby w możliwie największym stopniu uchronić przed przegrzaniem się organizmu. Podeszwy mają za zadanie zapewniać najlepszą w określonych warunkach amortyzację i chronić stawy oraz ścięgna przed nadwyrężeniem. Inne modele będą więc odpowiednim wyborem dla osób biegających po chodnikach i leśnych ścieżkach. Buty damskie do biegania muszą więc charakteryzować się nie tylko odpowiednio dobranym rozmiarem, ale też dopasowaniem pod względem otoczenia i warunków pogodowych podczas treningów. Obuwie na jesień i zimę jest zwykle zaopatrzone w dodatkowe przeciwdeszczowe membrany. W dopasowaniu właściwego typu butów do sposobu ustawiania stóp pomogą osoby pracujące w sklepie sportowym.

W co jeszcze warto się zaopatrzyć?

Osoby lubiące biegać często znajdują w swoich planach treningowych również miejsce na inne ćwiczenia. Mogą to być sesje na bieżni lub aktywność na siłowni czy w klubie. W takich przestrzeniach często korzysta się z publicznego prysznica. Nie należy więc zapominać o właściwym obuwiu. Klapki damskie powinny posiadać antypoślizgowe podeszwy i być wykonane z trwałego, szybkoschnącego tworzywa. Dzięki temu uchronią przed ewentualnymi bakteriami i grzybami, jednocześnie minimalizując ryzyko niebezpiecznych upadków. Właściwie dobrany model sprawdzi się zarówno na siłowni, jak i w innych okolicznościach. Dopasowana do zapotrzebowania odzież sportowa dobrej jakości pomoże utrzymać motywację do ćwiczeń.