Mnóstwo osób zachodzi w głowę, czy ich masa ciała “mieści się w normie”. Porównywanie swojej wagi z innymi na niewiele się zda, ponieważ każdy organizm jest inny, i musi być rozpatrywany indywidualnie.
Skuteczną metodą oceny wagi konkretnej osoby jest opisanie jej za pomocą wskaźnika BMI. Wskaźnik ten określa, czy waga jest prawidłowa w stosunku do wzrostu osoby badanej. Sposób ten wykorzystywany jest w gabinetach lekarskich i dietetycznych, jednak można skorzystać z niego również na własną rękę.

 
Nie ma prostszej metody na poznanie swojego BMI jak obliczyć go za pomocą specjalnie do tego celu stworzonego kalkulatora. Nie ma wtedy mowy o pomyłce, a większość dostępnych w sieci kalkulatorów od razu zinterpretuje dla nas wynik. Jedyne co należy zrobić, to odpowiednio wprowadzić w rubryki kalkulatora wartość wagi w kilogramach oraz wzrostu. Metoda jest szybka i miarodajna, a otrzymany wynik może być podstawą do ewentualnych zmian w diecie lub codziennym trybie życia. W razie wątpliwości należy zgłosić się do specjalisty dietetyka i wspólnie z nim zastanowić się nad dalszymi krokami.