Higiena jamy ustnej to nieodłączny element higieny całego ciała. Nieodpowiednia higiena lub całkowity jej brak, może prowadzić do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji, nawet do poważnych chorób. Każda osoba, która przeżyła kiedyś wielki ból związany z zabiegiem u dentysty spowodowany zaniedbaniem higieny wie, jak bardzo ważna jest ona w naszych codziennych rytuałach związanych z pielęgnacją. Brak odpowiedniej jamy ustnej może prowadzić również do dyskomfortu w relacjach międzyludzkich, ponieważ przykry zapach z ust bądź też ich nieestetyczny wygląd może powodować blokadę przed nawiązywaniem nowych kontaktów. Czyszczenie zębów jest więc niezbędnym elementem każdej pielęgnacji i powinno się je wykonywać przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, jednak zaleca się podstawowe czyszczenie po każdym zjedzonym posiłku. Aby dowiedzieć się jak dbać o zęby warto także skonsultować się ze stomatologiem, higienistką bądź asystentką stomatologiczną. Specjaliści dobiorą odpowiednią formę pielęgnacji oraz sprzęt, w który warto będzie zakupić.
Dbanie o higienę jamy ustnej
Podstawą w dbaniu o zęby i jamę ustną jest prawidłowe szczotkowanie zębów. Powinno ono przebiegać według ściśle określonych zasadach oraz z wykorzystaniem odpowiednio dobranego sprzętu. Czyszczenie zębów aby było efektywne, musi być odpowiednio przeprowadzone.
1. Zaleca się przed myciem zębów wykonać prawidłowe nitkowanie, aby usunąć resztki pokarmu z przestrzeni między zębami. Należy uciąć kawałek nici, owinąć wokół dwóch palców, naprężyć ją i następnie wsunąć między zęby delikatnie poruszając nią na boki. Do czyszczenia kolejnej przestrzeni zaleca się używanie świeżej nitki.
2. Według stomatologów, mycie zewnętrznej części zębów powinno być przeprowadzane przy zaciśniętej szczęce. Następnie myjemy powierzchnie żujące, kolejno wewnętrzną część zębów. Na koniec powinno się wyczyścić zęby na granicy dziąseł. Jeżeli dziąsła są skłonne do krwawienia i delikatne, warto pomyśleć o zakupie irygatora dentystycznego, który za pomocą wody o wysokim ciśnieniu, czyszczą powierzchnie między zębami oraz wcześniej wspomniane granice między zębami a dziąsłami.
Techniki mycia zębów
– Metoda wymiatająca. Najczęściej wykonywana w przypadku stosowania szczoteczek manualnych. Główkę szczoteczki należy umieścić pod kątem 45 stopni i wykonywać ruchy wymiatające od góry do dołu.
– Metoda okrężna. Bardzo prosta do wykonywania przy używaniu szczoteczek elektrycznych. Można ją wykonywać także szczoteczką manualną, ustawiając ją prostopadle do powierzchni zęba i wykonując delikatne, okrężne ruchy.
Najnowsze komentarze