Chociaż dla wielu matek wychowanie dziecka jest intuicyjne i łatwe, to odpowiednie ułożenie dziecka do snu nie jest jedynie kwestią wyczucia. Należy zastosować odpowiedni sposób, aby było mu wygodnie, ale przede wszystkim, żeby spało bezpiecznie. Więc w jakiej pozycji powinno spać niemowlę?

Odpowiednia pozycja do spania

Właściwe ułożenie dziecka do snu jest bardzo ważne. Szczególnie w pierwszych miesiącach życia. Niemowlę do 6 miesiąca życia nie potrafi samo w nocy zmieniać pozycji, dlatego właśnie należy układać je w taki sposób, aby było mu wygodnie i żeby przy okazji nie zrobiło sobie krzywdy.

Najbardziej odpowiednia pozycja do spania dla kilkumiesięcznego dziecka to ułożenie na wznak. Podczas, gdy dziecko śpi na pleckach może swobodnie oddychać i nie ma zagrożenia, że utrudni mu to powierzchnia materaca czy pościel w łóżeczku.

Zagrożenie zadławieniem?

Mogłoby się wydawać, że kiedy niemowlę leży na plecach to istnieje duża szansa na to, że zadławi się podczas snu. To nieprawda. Głowa maluszka samoistnie przekręca się na jedną ze stron, przez co nie ma zagrożenie, że dziecko się zakrztusi. W razie, gdyby zawartość żołądka cofnęła się do przełyku, w pozycji na wznak układ oddechowy jest drożny, a niemowlę bezpieczne.

Właściwe układanie dziecka do snu jest bardzo ważne. Dzięki temu komfort w odpowiedniej pozycji będzie dużo większy, a malec wypoczęty. Ponadto jest to kwestia bezpieczeństwa. Dlatego zadbajmy, aby nasz dzidziuś odpowiednio przesypiał wszystkie noce.