Otwarcie siłowni może być potencjalnie świetnym pomysłem na biznes, ale jest kilka czynników, o których musisz pamiętać, zanim weźmiesz kredyt i zdecydujesz się na jego rozkręcenie. Oto przydatny poradnik, który pomoże Ci zacząć.

Pierwsze kroki

Przede wszystkim pamiętaj że najpierw warto uzyskać tytuł osobistego trenera i wypróbować się w tej roli bez możliwości zarządzania, zanim skoczysz na głęboką wodę, uruchamiając własną siłownię. Nie tylko będziesz w stanie przetestować rynek, zobaczyć co klienci lubią i czego oczekują ale też upewnisz się czy jest to branża dla Ciebie i być może zdobędziesz ważne kontakty.
Gdy już znajdziesz się w branży i będziesz wiedział, jaki rodzaj siłowni chcesz stworzyć, będziesz musiał wymyślić, gdzie znajdziesz pieniądze na uruchomienie biznesu. Nie jest to bowiem wcale tani biznes.

Wybierz dobrą lokalizację

Lokalizacja będzie najprawdopodobniej kluczowym czynnikiem w biznesplanie, który będziesz musiał stworzyć, ponieważ lokalizacja jest często kluczowa dla przetrwania siłowni. Przede wszystkim powinieneś przeprowadzić badania rynku i dowiedzieć się, jakie dane będą stanowić o tym, że ruch będzie większy lub mniejszy. Najważniejsze kwestie dla odwiedzających to dostępność i wygoda, spróbuj więc znaleźć miejsce łatwo dostępne, z miejscami parkingowymi dla samochodów, blisko sąsiadujące z postojami taksówek czy środkami transportu publicznego.
Jeśli nie zdobędziesz znacznego dofinansowania, prawdopodobnie będziesz musiał wynająć jakieś lokum. Wiąże się to też z pisemną zgodą właściciela lub właścicieli budynku na dokonywanie zmian lub prowadzenie prac budowlanych. W końcu może być konieczna zmiana układu właściwości zgodnie z wytycznymi regulacyjnymi.

Sprzęt i kadra to klucz do sukcesu

Z pewnością na początek będziesz musiał zakupić podstawowy sprzęt do ważenia dla zawodników i inne sprzęty do wyciskania na ławce, przysiadów a także maty do podnoszenia, hantle i stojaki. Oprócz tego zapewnij sprzęt cardio, taki jak rowery, maszyny do wiosłowania i bieżnie. Popularne są też urządzenia do izolacji, takie jak prasa do nóg, przedłużanie tricep i maszyny na piersi.
Nie zapomnij także o dodatkowych zajęciach, np. jeśli planujesz prowadzić (lub zatrudnić kogoś innego do prowadzenia) zajęć z zumby lub jogi, będziesz potrzebował miejsca na studia i sprzęt dla tych zajęć.
Jako właściciel siłowni będziesz musiał ubiegać się o większość pozwoleń i licencji, które każdy inny przedsiębiorca musiałby uzyskać, ale przede wszystkim musisz uzbierać grono wykwalifikowanych i zaufanych pracowników. Dobra kadra to kluczowy element, który przyciąga. Klienci korzystając z usług dobrego fachowca polecają go innym i tak powiększa się grono odwiedzających siłownię osób. Powinieneś sprawdzić każdą osobę i upewnić się, że są odpowiednio certyfikowane, i posiadają wymagane przez Ciebie cechy oraz umiejętności.