Według stomatologów, higiena jamy ustnej wykonywana w odpowiedni sposób może pomóc uniknąć przykrych konsekwencji w późniejszym czasie. Nawet krótkotrwałe zaniedbanie higieny zębów może spowodować nieodwracalne konsekwencje w utracie zdrowia czy estetycznego wyglądu. Aby utrzymać jamę ustnej w odpowiednim stanie, do swojego codziennego rytuału należy wprowadzić odpowiednie czynności, a najważniejsze jest aby wykonywać je za pomocą właściwie dobranych akcesoriów do higieny jamy ustnej. Nieodłącznym elementem prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej jest dobranie odpowiedniej szczoteczki do mycia zębów.

Szczoteczki manualne

Szczoteczki do zębów określane jako manualne to te, które każdy człowiek zna od najmłodszych lat. Ich prawidłowe działanie całkowicie zależne jest od umiejętności osoby używającej je. Aby dawała ona prawidłowe efekty, należy nauczyć się odpowiedniej techniki mycia zębów. Można nauczyć się jej korzystając z filmów instruktażowych zamieszczonych w internecie, a także skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie, czyli na przykład ze stomatologie, higienistka bądź asystentką stomatologiczną. Zdrowie zębów to także zdrowie dziąseł i zadbana jama ustna w szerokim tych słów znaczeniu. Aby zęby i dziąsła były zdrowe, należy odpowiednie dobrać szczoteczkę do zębów. Szczoteczki odróżniamy po:
– wielkości główki,
– twardości włosia,
– grubość włókien.
Jeżeli pacjent do tej pory używał szczoteczek z miękkim włosiem, nie powinien z nich rezygnować na rzecz twardych, ponieważ dziąsła najprawdopodobniej zareagują na to krwawieniem.

Szczoteczki elektryczne

Elektryczne szczoteczki do zębów od lat cieszą się wielką popularnością wśród pacjentów. Dzieje się tak, ponieważ pozwalają one na utrzymanie zębów i jamy ustnej w dobrej kondycji, bez konieczności poświęcania dużej ilości czasu. Szczoteczki elektryczne to może duży wydatek, jednak dzięki nim można w przyszłości zaoszczędzić na przykład na wizytach u stomatologa w celu usunięcia kamienia nazębnego czy wybielania zębów. Należy również zwrócić uwagę na cenę eksploatacji takiej szczoteczki, ponieważ należy o nią odpowiednio dbać, aby mogła służyć nam jak najdłużej i dawała oczekiwane efekty. Najlepszą decyzją w wyborze odpowiedniej szczoteczki elektrycznej będzie kontakt ze stomatologiem w celu wybrania odpowiedniego modelu szczoteczki do naszych potrzeb jak i do rodzaju uzębienia czy wrażliwości dziąseł. Źle dobrana szczoteczka elektryczna może dawać przykre efekty.