Zdarza się, że w życiu dziecka pojawiają się dramatyczne okoliczności lub nieodpowiedzialni opiekunowie. Wydarzenia z dzieciństwa rzutują na przyszłe losy. Jest to potwierdzone naukowo i dokładnie zbadane. Trauma dziecięca jest tym, co utrudnia dorosłemu funkcjonowanie w codziennym życiu.
Trauma może być spowodowana wykorzystywaniem seksualnym, uzależnieniami rodziców, a także nękaniem psychicznym. Dziecko będące świadkiem przemocy lub zbrodni, nie poradzi sobie w dorosłym życiu z emocjami i problemami. Aby stać się silnym dorosłym, potrzeba solidnego fundamentu, na którym można budować swoją osobowość. Wsparcie i troska są niezbędne. Trauma dziecięca objawia się przez różne, nieraz destrukcyjne zachowania dziecka. Obgryzanie paznokci, niezdrowe zainteresowanie seksualnością, wycofanie lub nadpobudliwość- objawy traumy są bardzo różne.
Jeśli w najbliższym otoczeniu widzimy dziecko, którego rodzice zachowują się w karygodny sposób, musimy powiadomić odpowiednie służby. Natychmiastowe przerwanie krzywdzących zachowań zaowocuje i być może objawy traumy nie będą tak nasilone.

 

Trauma dziecięca to bardzo bolesny i wstydliwy temat. Najmłodsi nie widzą na ogół wad u opiekunów, mają tendencję do brania na siebie winy. Nie rozumieją, że to nie oni są źli, ale dorośli, którzy dopuszczają się na dziecku czynów karalnych przez prawo.
Wychodzenie z problemów trwa często całe lata. Zdarza się, że jeśli trauma dziecięca nie jest zbyt silna oraz zdarzenia trwały krótko, dziecko może wyjść z tych okoliczności obronną ręką.
Najlepszym lekarstwem na objawy traumy, jest psychoterapia. Może być ona wspomagana farmakologią. Choroba dwubiegunowa, schizofrenia i stany depresyjne są pokłosiem zjawiska jakim jest trauma. Nigdy nie zostawiajmy najmłodszych bez pomocy. Nie zważajmy na konwenanse i nie bójmy się. W taki sposób, czyli działając, możemy przerwać czyjeś cierpienie i dosłownie uratować życie.