Wraz z początkiem roku szkolnego nadchodzą również terminy zapisywania dzieci na różne zajęci dodatkowe, które odpowiadają ich zainteresowaniom. Czasami wręcz przeciwnie maluchy zapisywane są na zajęcia na wakacjach aby nie spędzać całych dni w domu lub przed komputerem. Część idzie do szkoły językowej, inni na lekcje śpiewu lub gry na instrumencie. Spora część chłopców z pewnością chce wybrać szkółkę sportową lub piłkarską. Wielu rodziców uważa to za bezsensowne jednak warto dać dziecku możliwość wyboru zwłaszcza teraz kiedy aktywność u młodych osób bardzo spadła na przestrzeni lat.

Co powinno nas interesować przy wyborze szkółki?

Oczywiście na początku możemy zasięgnąć opinii znajomych lub internautów ale zawsze najlepiej sprawdzić wszystko samemu i zaufać własnym upodobaniom niż później narzekać. Główną osobą na której należy się skupić jest wykwalifikowany trener. Ważne są nie tylko jego osiągnięcia i dyplomy czy certyfikaty, w pracy z dziećmi liczy się też jego podejście do dzieci, empatia, wyrozumiałość i inne cechy, które sprawią że uczeń będzie słuchał swojego „mistrza”. Warto też przyjrzeć się boiskom, infrastrukturze i sprzętowi który jest udostępniany do treningów. Odzież sportowa jest niezbędna, także dla początkującego piłkarza. Koszulka, jak i spodenki muszą być wykonane z dobrej jakości materiału, zapewniającego swobodę ruchów i pozwalającego skórze oddychać. Ważne są również getry piłkarskie i ochraniacze, które zabezpieczą kończyny naszego dziecka przed urazami. Najważniejsze są w tym przypadku jednak buty!. To one mają największy wpływ na grę piłkarza. Należy dobrać rodzaj butów do nawierzchni, na jakiej będą się odbywać treningi.
Trzeba ocenić jak liczebna jest szkółka piłkarska, do jakiej grupy może trafić dziecko, jaka jest rozbieżność w wieku i umiejętnościach uczestników treningów. Nie można bowiem dopuścić do sytuacji by przykładowo pięciolatek trenował z dwunastolatkiem. Dzieci powinny zachowywać się swobodnie między sobą, umieć się komunikować i zacieśniać więzi przez sportową rywalizację i zabawę.

Nic na siłę

Oczywiście trzeba pamiętać że dziecko to nie dorosła osoba, która potrafi skupić się na treningu trwającym np. 90 czy 120 minut. Można przyjrzeć się jak wyglądają typowe zajęcia, czy program jest dostosowany do wieku dziecka, czy jest czas także na zabawę i relaks. Jeśli dziecko nie będzie zachwycone zajęciami można zawsze znaleźć inną szkółkę lub zmienić typ zajęć. W końcu to ma być dla niego przyjemność a nie smutny obowiązek.