W każdym domu, tuż obok szczoteczki, znajduje się pasta do zębów. To nieodłączny element dbania o higienę jamy ustnej.

Do wyboru tej odpowiedniej, pomoże nam cały wachlarz możliwości.
I tak, w zależności od tego, którą chcemy wybrać, powinniśmy się skupić na naszych potrzebach, zastanowić się czego oczekujemy od pasty do zębów, jakie powinna spełniać warunki?

Najważniejszym aspektem, który powinniśmy wziąć pod uwagę jest to, czy nie jesteśmy uczuleni na jakieś składniki zawarte w niej, ponieważ na rynku mamy dostęp do wielu past na przykład z zawartością ziół.

Później powinniśmy się sprawdzić w jakim stanie są nasze dziąsła. Jeżeli występują jakieś problemy takie jak urazy, krwawienie dziąseł, tworzenie się „kieszonek”, warto sięgnąć po taką, która zadba o nie, tym samym umocni nasze uzębienie.

Natomiast jeśli nasze dziąsła są zdrowe a naszym małym grzechem wobec zębów jest sięganie po produkty, które mogą je przebarwiać, warto wybrać pastę wybielającą zęby. Należy jednak zwrócić uwagę jak silna jest moc wybielania zębów i jak należy jej używać, nie wszystkie bowiem nadają się do użytku codziennego a ich stosowanie jest polecane na przykład dwa razy w tygodniu.

Kolejnym problemem, w którym pasta do zębów może nam pomóc, jest nadwrażliwość zębów.
To bardzo nieprzyjemne uczucie, które występuje szczególnie przy zetknięciu zębów z czymś zimnym lub gorącym.

Jeśli jednak ktoś jest szczęśliwym posiadaczem zdrowych dziąseł i pięknych, białych zębów i nie oczekuje żadnych dodatkowych właściwości od pasty, może sięgnąć po uniwersalną pastę do zębów. Takie pasty po prostu chronią zdrowe zęby przed próchnicą.

Najważniejsze i najlepsze, co możemy zrobić dla naszej jamy ustnej, to po prostu o nią dbać i nie zapominać o tym, że zalecane minimum to mycie zębów dwa razy dziennie, przez trzy minuty.