Najpewniej każdy z nas był przynajmniej raz w życiu na badaniu krwi, więc wiemy mniej więcej, na czym ono polega. Czy wiemy jednak, po co tak właściwie się to badanie wykonuje? Przede wszystkim należy uświadomić sobie, czym właściwie jest krew. Wiemy przecież, że krew to czerwony płyn, który płynie w naszym ciele i wydobywa się z niego podczas naruszenia ciągłości skóry, czyli po prostu w przypadku mniejszej lub większej rany. Krew spełnia jednak w naszym organizmie niezmiernie ważną funkcję. Jest ona płynem ustrojowym, wędrującym przez nasze ciało poprzez układ krążenia, transportującym ważne składniki. Składa się ona z osocza i komórek, które zawieszone są właśnie w tym osoczu. Krew pompowana jest przez tętnice i dociera do wszystkich zakamarków ciała przez żyły. Jest ona składnikiem transferowym, z którego wynikać może bardzo wiele informacji o stanie naszego organizmu, to właśnie dlatego tak często jest ona pobierania do badań. Wyniki badań krwi informują nas o poziomach różnych składników w naszym organizmie, a z kolei ich nadmiar lub niedobór świadczyć może o chorobach, z którymi może aktualnie zmagać się nasz organizm.
Badanie krwi
Morfologia krwi jest badaniem najczęściej zalecanym przez lekarzy, gdyż można się z jego wyników bardzo dużo dowiedzieć. Jest ona, zaraz po wywiadzie z pacjentem pierwszym znacznikiem tego, na co może chorować dana osoba. Na badanie krwi możemy zostać skierowani przez swojego lekarza, ale także możemy udać się na nie sami, o czym warto pamiętać i korzystać z tej możliwości, gdyż dobrze jest kontrolować swoje wyniki badań, a tak jak już wyżej wspomniano, morfologia jest badaniem najczęściej zlecanym, z którego można się bardzo dużo dowiedzieć. Kontrolując więc swoje wyniki badań krwi, możemy od razu zauważyć, że coś jest nie tak i czym prędzej udać się do lekarza. Warto morfologię wykonywać regularnie, by zapewnić sobie pełną kontrolę nad swoimi wynikami. Jeśli wykonujemy takie badania na własną rękę, bez skierowania od lekarza i zauważymy w nich coś niepokojącego, warto od razu umówić się na wizytę w ośrodku zdrowia i skonsultować wyniki z lekarzem.
Jak interpretować wyniki? Porady
Jeśli wykonujemy badanie po skierowaniu lekarza, nie musimy się przejmować wynikami, gdyż zazwyczaj wrócimy z nimi do tego samego lekarza i to właśnie on je przeanalizuje i zinterpretuje fachowo. Co jednak w przypadku, gdy wykonujemy badania regularnie bądź nie na własną rękę? Skąd wiedzieć, kiedy coś jest nie tak i kiedy powinniśmy udać się do lekarza? W takiej sytuacji wiedzieć o najważniejszych składnikach krwi, których poziom bada morfologia, takich jak na przykład: erytrocyty, czyli czerwone krwinki, które transportują tlen do tkanek i narządów, hemoglobina, czyli nośnik tlenu w czerwonych krwinkach, białe krwinki, a więc leukocyty, które mówią nam o odporności i zwalczają wszelkie infekcje, hematokryt, czyli stosunek objętości czerwonych krwinek do objętości całej krwi, a także płytki krwi, które biorą udział w procesie krzepnięcia krwi. Wymienione składniki krwi to jedne z ważniejszych jej składników, które warto regularnie kontrolować. Żeby wiedzieć, czy ich poziomy są w normie lub wykraczają poniżej jej, lub powyżej, należy sprawdzić, biorąc pod uwagę nasz wiek, płeć, czy też nasze przebyte wcześniej choroby, jaka w ogóle powinna być dla nas przyjęta norma tych składników obecnych we krwi. Jeśli nie umiemy przeanalizować badań sami, najlepiej udać się z nimi do lekarza, który zrobi to profesjonalnie i na pewno doradzi nam, jeśli będzie taka potrzeba, jak te wyniki poprawić.
Najnowsze komentarze