Ciąża jest niezwykle ważnym okresem w życiu każdej kobiety i nie tylko. Zwykle chcemy jak najlepiej się do niej przygotować, niezależnie czy jesteśmy właśnie tą kobietą w ciąży, jej partnerem, przyjacielem, rodzicem czy rodzeństwem. Każdy oczywiście chce jak najlepiej dla dziecka, które wkrótce ma przyjść na świat, dlatego okres ciąży jest bardzo istotny, a zwłaszcza to, co się w jego czasie robi. Wielu mogłoby uważać ciążę za niezbyt ważną, gdyż nie mamy wtedy kontaktu z dzieckiem, nie możemy z nim rozmawiać i tym podobne, jednak nie jest to prawda. Otóż ciąża jest bardzo ważna i bardzo decydująca dla życia dziecka. Jest to okres, w którym dziecko przyzwyczaja się do matki, a matka przyzwyczaja się do dziecka. Dziecko w ten sposób poznaje matkę, mimo że jej nie widzi. Słyszy za to bicie jej serca, a wszelkie szumy wewnątrz jej organizmu uspokajają je. Co więcej, badania wykazują, iż dziecko w brzuchu matki uspakaja się, słysząc jej głos, oswaja się z nim, a następnie rozpoznaje go już po urodzeniu. Medycyna w ciągu ostatnich lat idzie tak do przodu, że dzisiaj jesteśmy w stanie nie tylko nawet zobaczyć nasze dziecko, ustalić jego płeć jeszcze przed narodzinami, a także usłyszeć bicie jego serca. Są to niezmiernie ważne momenty dla rodziców dziecka, gdyż wtedy mogą wreszcie zwizualizować sobie, jak wygląda ich potomek, mogą go zobaczyć i usłyszeć nawet na długo przed porodem.

Kiedy udać się na pierwsze USG?

Podczas okresu ciąży jednym z ważniejszych urządzeń, z jakim przyjdzie nam się spotkać, jest ultrasonograf, dzięki któremu możemy na ekranie zobaczyć nasze dziecko, jego ruchy, określić płeć, a także usłyszeć bicie serce. Zwykle jest to badanie wywołujące wiele emocji i wcale nie ma się co dziwić, w końcu jest to praktycznie, rzecz biorąc pierwsze spotkanie z naszym dzieckiem. Pierwsze takie badanie zazwyczaj wykonuje się nie później niż w 10. tygodniu okresu ciąży, jednak wcale nie jest ono obowiązkowe. Służy głównie temu, by potwierdzić ciążę, a także wstępnie określić, czy przebiega ona prawidłowo. Jeśli zastanawiamy się, kiedy powinniśmy się na takie badanie wybrać, najlepiej jest pójść do lekarza możliwie jak najszybciej, jak tylko w ogóle podejrzewamy u siebie ciążę. W takiej sytuacji można wykonać test ciążowy i po uzyskaniu wyniku pozytywnego umówić się na wizytę do lekarza, lub też, jeśli nie chcemy, w ogóle tego testu nie wykonywać, tylko po przeanalizowaniu swoich objawów, umówić się na wizytę, kiedy podejrzewamy, iż jesteśmy w ciąży.

Jakie inne badania warto wykonać?

Ciąża jest bardzo wyjątkowym czasem, w którym też należy ograniczać wiele różnych rzeczy, w tym niektóre badania. Jeśli chodzi o badania, jakie najlepiej jest wykonywać w ciąży, można byłoby tak naprawdę ograniczyć je tylko do badań ultrasonografem i badań krwi, jednak każdy przypadek jest inny i nie ma jednoznacznego rozwiązania. Najlepiej jest oczywiście zaufać swojemu lekarzowi i wykonywać badania, które nam zaleca, a jeśli mamy jakieś wątpliwości lub chcielibyśmy wykonać dodatkowe badania, zawsze możemy go o to zapytać. Lekarz opiekujący się nami podczas ciąży jest po to, by służyć swoją pomocą, radą i wspierać nas w tym wyjątkowym czasie, dlatego też powinniśmy wybrać odpowiedniego lekarza do tej roli.