Utrzymanie jamy ustnej w prawidłowym stanie jest zadanie wymagającym poświęcenia czasu minimum dwa razy w ciągu dnia. Kiedy zęby i jama ustna są zadbane i odpowiednio czyszczone, wyglądają one estetycznie a z jamy ustnej nie wydobywa się nieświeży oddech. Jama ustna jest zadbana, kiedy zęby są czyste i nie znajdują się między nimi resztki pokarmu, dziąsła są w kolorze różowym, a czyszczenie i nitkowanie nie doprowadza do krwawienia. Jeżeli któraś z tych rzeczy jest zaniedbana, a krwawienie z dziąseł bądź nieprzyjemny zapach utrzymują się przez długi czas, zaleca się wizytę u dentysty w celu diagnozy i zaradzenia w profesjonalny sposób na te problemy, które na co dzień mogą być uciążliwe.

Właściwa higiena jamy ustnej

Odpowiednia higiena jest ważna, ponieważ jej zaniedbanie może prowadzić na przykład do dyskomfortu w trakcie spożywania pokarmy czy płynów. Codzienne higiena jamy ustnej wymaga odpowiedniej techniki oraz sprzętu. Obecnie na rynku oferowane są różne sprzęty, dzięki którym higiena jest prosta, przyjemna oraz niesie za sobą pozytywne konsekwencje, takie jak na przykład wybielanie zębów. Co codziennych czynności należą:

– Dokładne mycie zębów za pomocą szczoteczki, zarówno tej elektrycznej jak i manualnej. Należy jednak pamiętać, iż szczoteczki elektryczne są dużo bardziej dokładnie i pozwalają wykonać więcej ruchów, niż jest w stanie wykonać człowiek szczoteczką manualną.

– Używanie przynajmniej raz dziennie nici dentystycznej. W tym rodzaju higieny szczególną rolę odgrywa technika jaką wykonujemy nitkowanie. Szczegóły można znaleźć na każdym portalu dentystycznym, lub zasięgnąć razy stomatologa, higienistki lub asystentki stomatologicznej. Czynność tą zaleca się wykonywać po każdym posiłku.

– W przypadku, kiedy pacjent posiada bardzo ciasne przestrzenie między zębami lub ma problem z krwawiącymi dziąsłami, zaleca się zakupienie i stosowanie irygatora dentystycznego, który za pomocą wody wypływającej pod wysokim ciśnieniem myje zarówno przestrzenie między zębami, jak i miejsca bezpośrednio pod dziąsłami.

Jaki irygator wybrać?

Obecnie na rynku dostępne jest wiele rodzajów irygatorów. Są to irygatory stacjonarne, mobilne i wykorzystujące strumień wody z kranu. Specjaliści zalecają zakup jednego z dwóch pierwszych rodzajów, ponieważ można stosować w nich specjalistyczne płyny do czyszczenia kamienia nazębnego i przestrzeni między zębami. Przed zakupem najlepiej jest skonsultować się z wyżej wymienionymi specjalistami, w celu doradzenia jaki irygator wybrać.