Autyzm to choroba, o której wiedza w ostatnich latach jest coraz bardziej rozpowszechniana. Oznacza to, że jako społeczeństwo wiemy o niej coraz więcej i stajemy się coraz bardziej świadomi jej objawów i skutków. W zależności od konkretnego przypadku i leczenia choroba ta może postępować bardziej lub też być kompletnie niezauważalna dla osób spoza otoczenia dziecka.

Jak rozpoznać autyzm u dziecka?

Dla każdych rodziców zdrowie ich dziecka jest najważniejsze, dlatego każdy z nich chciałby możliwie jak najszybciej rozpoznawać potencjalne choroby, które mogłyby przydarzyć się ich dziecku. W przypadku autyzmu pierwsze objawy są dość charakterystyczne i łatwo je rozpoznać, aczkolwiek łatwo też pomylić je z typowymi zachowaniami dziecka, tłumacząc je na przykład gorszym samopoczuciem, czy też objawami innych chorób. Dziecko z autyzmem zaczyna zamykać się w sobie, nie rozmawia z innymi, gdyż woli swoje własne towarzystwo, dlatego też zazwyczaj bawi się samo. Zaczyna wręcz ignorować inne osoby, nawet rodziców, nie odpowiada na pytania, nie uśmiecha się, nie reaguje. Mając kontakt z takim dzieckiem, można byłoby powiedzieć, iż jest ono smutne, wycofane i nieśmiałe, ale w taki właśnie sposób wyglądają objawy tej choroby. Poza tym bardzo charakterystycznym objawem jest także specyficzna, nawet wręcz dziwaczna zabawa dziecka. Dziecko może na przykład układać różne rzeczy w mieszkaniu względem siebie, biorąc pod uwagę kolory, kształty, czy wielkości tych przedmiotów, co dla dziecka, zwłaszcza we wczesnych etapach rozwoju, raczej nie jest typową zabawą. Dziecko może także układać różne kształty z wybranych przedmiotów występujących w domu. Jeszcze innym objawem jest upodobanie sobie przez dziecko jakiegoś przedmiotu do bardzo dużego stopnia, na przykład dziecko może cały czas wszędzie chodzić z jedną zabawką, a kiedy mu się ją spróbuje zabrać, dziecko wpada w histerię, co z kolei jest kolejnym objawem. Różne nagłe, nietypowe i niespodziewane reakcje dziecka także są typowe dla tej choroby, dla przykładu dziecko może bawić się po cichu w samotności, po czym nagle zacznie trzaskać jakimś przedmiotem i w wyniku tego zniszczy go. Kolejnym chyba najbardziej charakterystycznym objawem dla autyzmu jest wysoka wrażliwość na bodźce, co oznacza, iż dziecko może zasłaniać swoje oczy, tylko dlatego, że w pokoju jest mu za jasno lub zasłaniać uszy, kiedy ktoś obok rozmawia.

Jak najlepiej pomóc dziecku z autyzmem?

Chorobę tę najlepiej jest zdiagnozować możliwie jak najwcześniej, gdyż wtedy ma się spore pole do manewru pod względem leczenia dziecka. Im później dziecko zostanie zdiagnozowane, tym choroba może bardziej postępować, a w tym przypadku wszystko w głównej mierze zależy od odpowiedniego leczenia. W przypadku kiedy leczenie zostanie zastosowane w odpowiednim czasie i jest dobrze dobrane do dziecka, osoby będące spoza najbliższego otoczenia dziecka w ogóle mogę nie zauważyć, że dane dziecko jest chore, gdyż nie będzie ono wtedy wykazywało żadnych typowych dla tej choroby objawów. Wszystko zależne jest jednak od konkretnego przypadku. Na wczesnym etapie choroby lekarz jest w stanie dopasować idealnie leczenie do konkretnego przypadku.