W nowym roku, każdy człowiek próbuje zmienić coś w swoim życiu. Bardzo dobrym postanowieniem noworocznym jest przede wszystkim rozpoczęcie treningów, czyli zadbanie o swoją kondycję oraz zdrowie. Niestety, wykonywanie ćwiczeń może być problematyczne, kiedy człowiek nie ma zbyt dużo czasu na siłownię lub szuka wymówek. Jak znaleźć w sobie motywację do ćwiczeń i przezwyciężyć lenistwo? Jak nie zrazić się do treningów na siłowni lub z wykorzystaniem masy własnego ciała? Jak zrealizować postanowienia noworoczne, dotyczące zwłaszcza budowania masy mięśniowej oraz zrzucania zbędnych kilogramów? Odpowiedzi na te pytania zamieszczono w poniższym artykule.

Jak przygotować się na pierwszy trening

Jest kilka zasadniczych elementów, które należy zrealizować, przed rozpoczęciem ćwiczeń na siłowni. Wszystkie one służą do jednego, czyli do znalezienia w sobie siły i wytrwania w swoim postanowieniu noworocznym.
Poniżej przedstawiono te zasady oraz pokrótce je omówiono. Dzięki nim, każdy kulturysta czy lekkoatleta, zbudowali swoją wymarzoną sylwetkę i tym samym zrealizowali swoje cele sportowe. Należy bowiem pamiętać, że nawet najmniejszy sukces rozpoczyna się od pierwszego kroku. Każdy wielki człowiek zaczynał od początku i wyłącznie dzięki swojej determinacji oraz cierpliwości zrealizował swoje marzenia.

Motywacja, pierwszy krok do osiągnięcia sukcesu

Listę zasad otwiera oczywiście motywacja. To ona powoduje, że ludzie chętnie ćwiczą i chodzą na siłownię. Niektórzy ludzie ćwiczą systematycznie wyłącznie wtedy, gdy ich celem jest wygranie zawodów sportowych. Każdy bowiem, kto choć raz coś wygrał, nie jest w stanie przerwać swoich treningów. Mimo wszystko, większość ludzi motywuje wizja zrzucenia zbędnych kilogramów, zbudowania wymarzonej sylwetki na lato czy poprawy swojego zdrowia (wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa między innymi na serce, metabolizm, krążenie krwi czy płuca). Osoby, które nie potrafią znaleźć w sobie tego typu motywacji, mogą też wprowadzić dla siebie system nagród. Przykładowo, może to być zakup jakiegoś przedmiotu, po nieopuszczeniu żadnego treningu, przez cały miesiąc.

Rozwaga oraz spokój, aby uniknąć kontuzji

Ta zasada jest jedną z ważniejszych, ze względu na zapewnienie sobie zdrowia. Nie ma bowiem nic gorszego, niż rzucenie się od razu na głęboką wodę. Właśnie dlatego nie wolno od razu trenować siedem dni w tygodniu oraz dobierać ćwiczeń ponad swoje siły. Jedynym osiągnięciem w tym przypadku będą frustracja, zniechęcenie oraz zmęczenie. Zamiast tego, należy rozpocząć od rozgrzewki i pomału zwiększać trudność swoich ćwiczeń oraz czas ich trwania, zgodnie z możliwościami własnego organizmu. Ponadto, należy pamiętać że każdy człowiek rozwija się we własnym tempie, w związku z czym nie należy porównywać się z innymi sportowcami.

Organizm to najlepszy doradca

Każdy trening należy przerwać, jeżeli człowiek odczuwa bóle stawów kolanowych i skokowych lub kręgosłupa. Jest to bowiem sygnał, że ćwiczenia są źle wykonywane. W takim przypadku należy zapytać instruktora, jak prawidłowo wykonać dane ćwiczenie lub po prostu z niego zrezygnować.

Zmiana diety jest na plus

Jeżeli człowiek odczuwa zmęczenie i z tego powodu rezygnuje z wyjścia na siłownię, powinien zmienić swoją dietę. Czasami dostarczenie organizmowi innych składników odżywczych, może okazać się zbawienne i prowadzić do wzrostu energii oraz motywacji.

Ćwiczenia tylko we dwoje

Kolejna zasada mówi o tym, że przed rozpoczęciem treningów, należy znaleźć sobie przyjaciela. Badania psychologiczne pokazują, że wykonywanie ćwiczeń we dwoje, działa bardzo motywująco i sprawia, że człowiek nie jest w stanie zrezygnować ze swojego postanowienia zmiany stylu życia na bardziej aktywny fizycznie.

Strój do ćwiczeń, jako motywacja do trenowania

Największą motywację zawsze daje wydanie pieniędzy na sprzęt sportowy, buty do biegania czy strój kulturysty. Co prawda, ćwiczyć można we wszystkim, ale nowy zakup ma dwie główne zalety:

  • ciężko jest odłożyć coś, na co wydało się pieniądze,
  • nowy strój sprawia, że człowiek ma lepsze samopoczucie i większą pewność siebie.

Siłownia to oczywiście nie rewia mody, warto jednak dobrze się prezentować, aby dobrze się czuć w czasie ćwiczeń.

Trener personalny – kiedy warto wybrać

Pomoc specjalisty, na siłowni, jest skierowana przede wszystkim do dwóch grup ludzi:
– osób początkujących, które nie są w stanie stworzyć idealnego dla siebie planu treningowego lub po prostu nie wiedzą jak właściwie wykonywać dane ćwiczenia, aby uniknąć wszelkiego rodzaju kontuzji,
– ludzi niepotrafiących znaleźć w sobie motywacji do ćwiczeń, które potrzebują takiego wsparcia emocjonalnego, aby nie zrezygnować z treningu po 5 minutach wykonywania ćwiczeń.
Trener personalny to osoba, która jest w stanie pomóc każdemu, niezależnie od wieku, płci czy oczekiwań. Właśnie dlatego zawsze warto skorzystać z jego pomocy. Co więcej, zaawansowani sportowcy korzystają także z usług dietetyka, dzięki któremu są w stanie zaplanować swoją dietę właściwie i tym samym osiągnąć najlepsze efekty swojego poświęcenia.

Czy warto brać suplementy?

Nawet najlepsza dieta nie zawsze gwarantuje człowiekowi dostarczenie wszystkich niezbędnych witamin i minerałów dla jego organizmu. Właśnie dlatego coraz większą popularnością cieszą się, w ostatnim czasie, suplementy diety. Dzięki nim, każdy człowiek jest w stanie zachować zdrowie oraz urodę, jednocześnie nie przybierając na wadze. Należy jednak pamiętać, aby tego typu środki kupować w sprawdzonych miejscach oraz zażywać je zawsze zgodnie z zaleceniami producenta. Złe dobranie dawek lub kupowanie podrobionych leków, niesie bowiem ze sobą ryzyko utraty zdrowia oraz narażenie się na niepożądane efekty uboczne.

Jak działają sterydy?

Sterydy to środki przyspieszające syntezę białek oraz podnoszące produkcję czerwonych krwinek w ludzkim organizmie. Właśnie dlatego przyspieszają pojawianie się masy mięśniowej, dodają sportowcowi siły oraz pozytywnie wpływają na budowę jego ciała, spalając z niego zbędną tkankę tłuszczową. Każdy steryd jest inny, czyli różni się pod względem właściwości oraz funkcji. Niemniej, wszystkie one skutecznie wspierają sportowca w dążeniu do wymarzonej figury oraz osiągania coraz lepszych wyników sportowych.