Migrena to specyficzny rodzaj bólu głowy, po mimo, że każdego z nas czasem zaboli głowa albo chociaż raz w życiu każdego zabolała głowa jednak nie każdy ból jest migreną. Najczęściej dotyczy ona kobiet po między 20 – 35 rokiem życia. Napady bólowe trwają zwykle od kilku do kilkudziesięciu godzin. Migrenowym bólom głowy towarzyszy wrażliwość na światło, zapachy, dźwięki. Często bólom towarzyszą także wymioty. Migrena może mieć charakter okolicznościowy, która pojawia się po silnym stresie, i nieprzespanej nocy czy nadmiernym przepracowaniu.

 

Migrena może mieć także charakter okresowy, który związany jest z cyklem miesiączkowym, występuje zwykle 1 – 2 przed pojawieniem się krwawienia miesiączkowego. Innym rodzajem migreny jest migrena bez aury lub z aurą. Objawy migreny z aura, która poprzedza napad migreny nawet na kilka godzin przed pojawieniem się bólu. Aura może mieć charakter błysków w oczach, sztywności karku, nadwrażliwości na światło, na dźwięki. Może to być także tkliwość skóry głowy. Leki przeciwbólowe najlepiej jest zażywać jeszcze nim migrena rozwinie się w pełni i ból stanie się bardzo intensywny. Bardzo często odpowiednio wcześnie rozpoczęte leczenie preparatami przeciwbólowymi może zahamować postępujący napad bólowy. Jeśli nawet nie uda się zahamować napadu bólu odpowiednio wcześnie to na pewno zażycie leków przeciwmigrenowych zmniejszy dolegliwości. Oprócz leków dostępnych na receptę można zastosować też preparaty dostępne w aptece bez recepty, ich działanie jest relatywnie słabsze jednak szukanie odpowiedniego sposobu walki z migrena można rozpocząć od najsłabszych leków. W domowej apteczce może to być np. apap ekstra lub amol.

 

Są także domowe sposoby walki z migreną i są to gorące okłady na czoło albo przykładanie lodu i kompresów lodowych do skroni, można nacierać skronie olejkami eterycznymi lub uciskać tętnice skroniowe palcami lub zaciśniętą opaska. Pomocne może być także mocne ściśnięcie głowy opaską uciskową lub chustką. Ukojenie może przynieść sen i leżenie w ciszy w ciemnym dobrze wywietrzonym pomieszczeniu. Domowym sposobem walki z migreną jest także mocna kawa oraz mocna kawa połączona z lekiem przeciwbólowym. Znany jest także sposób podania kawy z dodatkiem soku z cytryny, która również działa przeciwbólowo. Osoby cierpiące na migrenowe bóle głowy powinny unikać czekolady, serów pleśniowych, czerwonego wina, serów żółtych, przebywania w pomieszczeniach z migoczącym światłem oraz intensywnych zapachów, długotrwałego hałasu. Dla takich osób niekorzystne może okazać się także długie spanie w wolne dni. Pomocne w walce z migreną są techniki relaksacyjne oraz joga.