Zazwyczaj mówi się, iż ślub jest najważniejszym wydarzeniem w życiu wielu ludzi, a wesele najważniejszym przyjęciem, jakie przyjdzie nam organizować. Bardzo często jednak występuje ogromny problem, związany z budżetem ślubnym. Wesela, jak i same śluby bywają niesamowicie drogie, a my często zmuszeni jesteśmy nawet do zaciągania kredytów czy pożyczek na te ważne wydarzenia, gdyż nasze oszczędności nie wystarczają, by zorganizować tak drogie przyjęcie i zaślubiny. Istnieje jednak bardzo wiele rozwiązań, z których można skorzystać przy organizacji wesela i ślubu, żeby zaoszczędzić chociaż trochę pieniędzy. Warto wiedzieć, co można zrobić taniej, by efekt pozostał, ale jednak jakaś część budżetu pozostała niewykorzystana.

Dekoracja kościoła i sali – porady

Przede wszystkim warto zastanowić się, czy w ogóle potrzebujemy dekoracji na sali i w kościele. Zazwyczaj osoby biorące ślub decydują się raczej na bogate przyozdobienie sali, a kościół jest ozdobiony raczej skromnie lub w ogóle nie ma w nim żadnych ozdób, w końcu podczas tego ważnego dnia spędza się w nim bardzo mało czasu. Rezygnując z ozdabiania kościoła czy sali weselnej już oszczędzamy ogrom pieniędzy, jednakże co w przypadku, kiedy wcale nie chcemy z nich rezygnować? Oczywistym jest przecież, że wszyscy chcemy, by te miejsca wyglądały tak, jak nam się wymarzyło. Warto jednak wiedzieć, jak zrobić to możliwie jak najmniejszym kosztem. Otóż należałoby się zastanowić, czy jesteśmy zrobić to sami, czy potrzebujemy wynająć kogoś, kto zajmie się ozdobami za nas, jednakże oczywiście to są już kolejne koszty, dlatego najtaniej jest zająć się tym samemu. W takiej sytuacji mamy pełną kontrolę nad budżetem, możemy wybierać tańsze rzeczy podczas wyboru ozdób, a część nawet zrobić własnoręcznie. Bardzo często kościoły i sale weselne mają różne ozdoby na swoim wyposażeniu, dlatego warto też o to zapytać.

Dodatki do imprezy

Często organizując przyjęcie weselne, decydujemy się na różnego rodzaju dodatki, na przykład stół z drinkami, stół z wędlinami, animator dla dzieci, osoba dodatkowo, poza DJ-em czy orkiestrą, grająca na jakimś instrumencie lub śpiewająca, czy też zimne ognie, budka fotograficzna i inne atrakcje. Oczywiste jest, że taki dzień powinien wydarzyć się raz w życiu i chcemy zorganizować go jak najlepiej, ale zastanówmy się dwa razy, czy aby na pewno to, co sobie wybraliśmy, jest nam rzeczywiście potrzebne? Może warto byłoby jednak z czegoś zrezygnować na rzecz innych atrakcji lub po prostu dla zaoszczędzenia trochę pieniędzy? Ewentualnie warto też pomyśleć, czy wybranych atrakcji nie bylibyśmy czasem w stanie przygotować samemu lub prosząc o to znajomych, znacznie mniejszym kosztem niż zamawiając je od specjalistów.

Tańsze zamienniki

Ostatnia już i chyba najbardziej oczywista kwestia na zaoszczędzenie pieniędzy, czyli wybieranie tańszych zamienników. Na przykład zastanówmy się, czy suknia na wesele musi kosztować aż tyle pieniędzy, albo też czy dany zespół, czy DJ nie wymaga od nas zbyt wysokiego wynagrodzenia. Każda taka opcja zawsze jest do rozwiązania i na wszystkim jesteśmy w stanie zaoszczędzić. Pytanie tylko, czy aby na pewno tego chcemy, bo może właśnie marzymy o tej najdroższej sukni, bez której nie wyobrażamy sobie swojego ślubu? W takiej sytuacji warto przemyśleć sprawę dwa razy i być może postanowić, że na niektórych sprawach nie warto oszczędzać.