Alergen to substancja powodująca reakcję alergiczną u osób szczególnie na nią podatnych. Alergia może mieć charakter miejscowy lub ogólny, ostry lub przewlekły. Leczenie alergii polega w pierwszej kolejności na wyeliminowaniu z otoczenia alergenu oraz unikaniu z nim kontaktu, stosowaniu leków oraz odczulaniu o ile alergen jest znany można podawać szczepionkę w celu uodpornienia.

 

Alergia czasem może ustąpić samoistnie a niekiedy rozwija się przez całe życie ujawnia się w pewnym okresie życia. W celu przeprowadzenia testów skórnych alergen nakłada się na skórę dziecka a po 15 – 20 minutach odczytuje się wyniki. Alergia oddechowa może mieć postać przewlekłego nieżytu nosa, astmy, przewlekłych lub nawracających zapaleń układu oddechowego, zatok, krtani, uszu, oskrzeli czy płuc. Najczęściej alergenami są pyłki roślin, sierść, pióra, pokarm, roztocza kurzu. Roztocza to niewidoczne gołym okiem organizmy występujące w kurzu żywiące się łuszczonym naskórkiem.

 

Roztocza mogą powodować atopowe zapalenie skóry, astmę, alergiczny nieżyt nosa i inne choroby alergiczne. Ścisłe przestrzeganie higieny codzienne odkurzanie i wietrzenie mieszkania, częste pranie bielizny pościelowej i regularne czyszczenie materacy pozwala ograniczyć reakcje na ten alergen. Dla alergików najlepsze są materace z gąbki. Nie wskazane jest używanie pierzyn, poduszek i kołder z pierza. Aby ograniczyć kontakt z roztoczami dobrze jest usunąć z domu przedmioty gromadzące kurz, najwięcej kurzu gromadzą dywany, książki. Alergia pokarmowa najczęściej występuje u dzieci ale chorują na nią także dorośli. Objawy mogą być różne u różnych ludzi, jeden alergen może powodować różne objawy u różnych ludzi. Mogą to być wzdęcia brzucha, kolki, biegunki, zaparcia ale także objawy ze strony gardła, uszu, nosa oraz zmiany skórne. Do najczęstszych alergenów należy mleko krowie oraz jego przetwory, soja, orzechy, pszenica, jaja, barwniki dodawane do żywności.

 

Alergia skórna czyli kontaktowa, najczęściej przebiegająca pod postacią atopowego zapalenia skóry (AZS), w jej wyniku pojawiają się na skórze ciała i twarzy w różnych miejscach zmiany skórne pokryte strupami. Do pielęgnacji takiej skory używa się specjalnych kosmetyków natłuszczających oraz nawilżających skórę. Leczenie alergii nie jest postępowaniem skompilowanym ale zwykle długotrwałym i trudnym do przestrzegania. Polega w pierwszej kolejności na wyeliminowaniu alergenu oraz unikaniu kontaktu z nim. Leki przeciwhistaminowe i kortykosteroidy zmniejszają nasilenie reakcji alergicznej lub działają miejscowo.