W obecnych czasach bardzo stało się kompleksowa dbanie o jamę ustną, nie tylko w kwestii mycia i nitkowania zębów, ale także dbania o przestrzenie między zębami, ponieważ to tam znajduje się najwięcej bakterii. Aby taka higiena była prosta i bardzo efektywna, stworzono specjalne urządzenia. Irygatory do zębów, bo o nich mowa, wykorzystują strumień wody, który pulsuje pod ciśnieniem i usuwa płytkę bakteryjną z zębów, ale także resztki pokarmu z powierzchni stycznych zębów. Dzięki irygatorowi, można także wyczyścić miejsca graniczne zęba i dziąsła dzięki czemu unikniemy podrażnienia tych czułych miejsc przez szczoteczkę do zębów.

Dla kogo irygator do zębów?

Irygatory dentystyczne zostały stworzone szczególnie z myślą o osobach mających problemy z krwawiącymi dziąsłami. Dzięki użyciu tego typu sprzętu, osoby te nie muszą się już martwić o ciągłe podrażnienia, chcąc wyczyścić miejsca graniczne zęba i dziąsła. Irygatory te są także idealne dla osób, które posiadają bardzo ciasne przestrzenie między zębami, co uniemożliwia lub nawet utrudnia używanie nitek dentystycznych.

Jaki irygator wybrać?

Na rynku znaleźć można kilka typów tego urządzenia, dzięki czemu można dostosować je do naszych indywidualnych potrzeb.

Wersja stacjonarna charakteryzuje się tym, iż musi być ciągle podpięta do gniazdka. Mimo to, uważa się, iż ten typ irygatora dentystycznego jest najbardziej skuteczny i efektywny, ponieważ duża ilość energii zapewnia maksymalne możliwe ciśnienie pod którym wypływa woda i czyści pożądane miejsca.

Wersja mobilna irygatora do zębów, wyposażona jest w akumulator, który należy ładować. Optymistyczny w tym wypadku jest fakt, iż jedno ładowanie akumulatora wystarcza nawet na dwa tygodnie użytkowania. Sprawia to, iż istnieje możliwość swobodnego użytkowania tego urządzenia nawet na wyjazdach wakacyjnych, czy w przypadku kiedy mamy ograniczony dostęp do elektryczności.

– Istnieje jeszcze możliwość zakupu irygatora dentystycznego, ze specjalnych podłączeniem do kranu. Wersja ta nie wymaga ani podłączania urządzenia do prądu, ani ładowania akumulatora. Ciśnienie z którym wyrzucana jest woda, zależne jest w tym wypadku od dopływu wody w kranie. Od wcześniej wymienianych irygatorów odróżnia go to, iż w tym wypadku można wykorzystywać jedynie czystą wodę. W odróżnieniu, gdy irygatory do zębów stacjonarne i mobilne, posiadają możliwość wprowadzenia specjalnego płynu, który dodatkowo czyści i zapobiega powstawaniu dużej ilości bakterii.