Makijaż idealny to temat bez końca. Można byłoby się tutaj wypowiadać i wypowiadać, a i tak nikt nigdy nie wyczerpałby tego tematu w całości. Dlaczego? Otóż nie ma jednoznacznego rozwiązania, jakim byłby idealny makijaż dla wszystkich. Dla każdego z nas idealny makijaż jest inny, na przykład dla jednej osoby byłby to pełen makijaż z mocno wymalowanymi oczami, natomiast dla innej, tylko nałożony puder lub w ogóle brak jakiegokolwiek makijażu. W takim razie można byłoby zapytać: „Jaki jest dla mnie odpowiedni makijaż?” – nie wszyscy przecież potrafią sobie na to pytanie odpowiedzieć i wciąż szukają odpowiedniego rozwiązania. Otóż idealny makijaż to taki, w którym przede wszystkim czujemy się dobrze. Wcale nie musi on podobać się innym, ale za to musi podobać się nam samym. Poza tym oczywiście idealny makijaż powinien być wykonany dobrze, czyli w odpowiedni sposób, ale w zgodzie z osobą, która go sobie wykonuje i z jej odczuciami. Zawsze warto sobie samemu robić zdjęcia w makijażach, by wiedzieć, w którym z nich jak wyglądamy i spośród z nich wybrać taki, który najlepiej i najprościej się wykonywało i w którym czujemy się i wyglądamy najlepiej. Zdjęcia pozwolą na dokładną analizę, porównanie, a także w ogóle przypomnienie sobie danego makijażu.

Zadbana skóra to podstawa

Żeby wykonać dobry makijaż, najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja, gdyż makijaż nigdy nie będzie wyglądał dobrze na przykład na mocno przesuszonej skórze, nawet jeśli będzie dobrze wykonany. Trzeba więc postawić na dobrze dobraną pielęgnację, czyli taką, która rozwiązywałaby wszystkie problemy naszej skóry i odpowiednio o nią dbała.

Dobrze dobrane kosmetyki – porady

W drugiej kolejności zaraz za dobrą pielęgnacją jest odpowiedni dobór kosmetyków, które także są niezmiernie ważne. Bez nich przecież nie będzie makijażu, stąd ich obecność jest niezbędna. Nie mogą to być jednak pierwsze lepsze kosmetyki z przypadkowej półki w drogerii. Nie ma nic złego oczywiście w testowaniu nowych kosmetyków, jednak żeby makijaż wyszedł idealnie dla nas, musimy wiedzieć, co lubimy i co dobrze się sprawdza w połączeniu z naszą skórą, dlatego musimy poznać swoje produkty i wiedzieć, które z nich spełniają te warunki. Warto zwrócić uwagę także, żeby kosmetyki nie wpływały na nas źle, gdyż bardzo często zdarzają się sytuacje, gdy produkt daną osobę uczula bądź wywołuje na skórze jakieś niepożądane zmiany.

Wiedza i umiejętności

Żeby wykonać dobry makijaż, trzeba mieć także trochę wiedzy i umiejętności, jednak wcale nie chodzi tu o wiedzę profesjonalną, ani o setki wykonanych makijaży, a raczej o poznanie swoich własnych potrzeb makijażowych i swojej skóry, to właśnie jest ta wiedza, którą należałoby posiąść. Co do umiejętności, dobrze jest pomalować się wiele razy, gdyż z każdym kolejnym będzie nam już to wychodziło coraz lepiej, co jest już oczywiste. Odpowiednie poznanie swojej skóry i swoich kosmetyków, na których pracujemy, a także uświadomienie sobie swoich preferencji, upodobań i potrzeb oraz wprawa w malowaniu siebie pozwolą uzyskać nam idealny makijaż za każdym razem, kiedy będziemy próbowali go wykonać.