Stan uzębienia może często świadczyć o obecności różnych chorób w organizmie człowieka. Dlatego też w ostatnich czasach bardzo popularne stają się częste wizyty u stomatologów, nie tylko z problemami i chęcią leczenia dolegliwości. Pacjenci w dużej ilości nastawieni są na zapobieganie, profilaktykę, a także ulepszanie, czy e ekstremalnych przypadkach nawet całkowitą wymianę uzębienia. Nie jest jednak nowością stwierdzenie, iż wizyty u dentysty bez względu na cel, często wywołują wśród pacjentów panikę i strach. Należy pamiętać, iż dentysta mający odpowiednie wykształcenie i doświadczenie, potrafi każdy zabieg przeprowadzić tak, aby pacjent nie odczuł żadnego dyskomfortu nawet nie używając wcześniej znieczulenia miejscowego.

Jak przygotować się do wizyty u stomatologa?

Najważniejszą kwestią w tej sprawie jak przygotowanie jamy ustnej w odpowiedni sposób. Stomatologwymaga od pacjenta, aby ten odpowiednio zadbał o higienę przed wizytą, dlatego też zęby powinny być wyszczotkowane, język oczyszczony, pacjent powinien szczególną uwagę zwrócić na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu, aby stworzyć stomatologowi komfortowe warunki pracy. Pacjent powinien również użyć nitki dentystycznej, w celu usunięcia resztek pokarmu z przestrzeni między zębami. W niektórych przychodniach można liczyć na jednorazowe szczoteczki do zębów, żeby jeszcze przed zabiegiem móc zadbać o jamę ustną i czuć się komfortowo w czasie wizyty.

Podczas wizyty u dentysty, szczególnie pierwszej w nowym gabinecie, należy przygotować swoją dokumentację medyczną. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które przewlekle chorują bądź też przyjmują leki mogące mieć wpływ na przeprowadzenie danego zabiegu. Tylko stomatolog jest w stanie zdecydować czy pacjent może w danym przypadku mieć przeprowadzony zabieg.

Specjalizacje dentystów

1. Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Stomatolog posiadający tę specjalizację zajmuje się profilaktykę i leczeniem próchnicy oraz ubytków nią spowodowanych. Endodoncja zaś zajmuje się popularnym leczeniem kanałowym zębów.

2. Ortodoncja. Dentysta będący ortodontą zajmuje się leczeniem wad zgryzu oraz korygowaniem nieprawidłowości zębowych. Do ortodonty należy wybrać się w celu doboru i założenia aparatu korygującego wady zgryzu.

3. Chirurgia stomatologiczna. Specjalista tej dziedziny zajmuje się leczeniem jamy ustnej dzięki operacjom.

4. Protetyka stomatologiczna. Stomatolog zajmujący się protetyką, odtwarza zgryz po utracie zębów naturalnych.