Biegunka to chorobowy stan organizmu, w trakcie którego człowiek zbyt często oddaje stolec, więcej niż trzy stolce dziennie. Podczas biegunki kał ma konsystencję płynną lub półpłynną. Jest ona najczęściej objawem ostrej infekcji jelitowej, przyczyną takiej biegunki mogą być wirusy, toksyny produkowane przez bakterie. Biegunka może mieć także podłoże psychogenne, wynikające z przeżywanych emocji, napięcia, stresu. Mogą to być zarówno przeżycia pozytywne jak i związane ze stresem.

 

Czasami zdarzają się także biegunki spowodowane alergią lub zatruciem pokarmowym oraz reakcją obronną organizmu po zażyciu określonych leków. Specyficznym rodzajem biegunki jest tak zwana biegunka podróżnych, dotyka ona podróżujących ludzi, przeważnie w ciepłych krajach. Jej objawy najczęściej zaczynają się po między czwarty a dziesiątym dniem pobytu w obcym kraju. Przeważnie biegunce podróżnych towarzyszy biegunka, podwyższona temperatura ciała, osłabienie organizmu, nudności i bóle brzucha. Aby uchronić się przed biegunką w podróż y najlepiej profilaktycznie przed podróżą stosować probiotyki w celu wzmocnienia flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. Natomiast na miejscu przestrzegać zaleceń o piciu tylko i wyłącznie przegotowanej oraz butelkowanej wody.

 

Leczenie biegunki polega przede wszystkim na piciu dużej ilości wody w celu uzupełnienia płynów w organizmie i niedopuszczenia do odwodnienia organizmu. W tym także spożywanie płynów z elektrolitami. Ponadto stosuje się leki przeciwbiegunkowe, probiotyki a czasem antybiotyki. W czasie biegunki istotne znaczenie ma odpowiednia dieta, pomocne będą produkty przetworzone takie jak chleb z białej mąki, ryż biały oraz kleik ryżowy, sucharki, jogurty i kefiry zawierające żywe kultury bakterii. Owoce zawierające garbniki takie jak poziomki, banany, aronia czy borówki działają ochronnie na błony śluzowe jelit oraz zapobiegają nasilaniu się biegunki. Na obiad dobrym rozwiązaniem będzie zupa jarzynowa na drobiowym wywarze. Należy ograniczyć spożywane posiłków ciężkostrawnych, smażonych, pieczonych tłustych i mocno przyprawionych oraz cukru którego metabolizm dodatkowo nasila objawy biegunki. Ponad to szczególnie w początkowej fazie nie powinno się spożywać błonnika dlatego niewskazane jest jedzenie surowych warzyw, owoców oraz produktów z pełnego przemiału.

 

Ponadto można jeść to, na co ma się ochotę pamiętając o unikaniu dużej ilości soku bo może on nasilać ból brzucha. Przedłużająca się biegunka, która trwa powyżej 2 – 3 tygodni może być objawem poważnej choroby, której nie można bagatelizować, należy skonsultować to z lekarzem.