W dobie współczesnej kiedy rynek żywnościowy oferuje nam nieograniczoną ilość produktów, coraz trudniej zorientować się nam, który produkt wybrać, tak aby zapewnić naszemu organizmowi dobrze zbilansowaną dietę.
Niestety na rynku większość dostępnych produktów to zazwyczaj produkty wysoko przetworzone, z których większość ma odczyn kwasowy co powoduje, że spożywanie tych produktów w dużych ilościach powoduje stopniowe zakwaszanie organizmu i spowolnienie jego metabolizmu.

Produkty, które powodują, że nasz organizm jest stopniowo zakwaszany to przede wszystkim mięso, tłuszcze, nabiał, słodycze i napoje gazowane.
Spożywanie takich produktów w dużych ilościach nie stosując, w tym przypadku przeciwwagi tzn. jedzenia produktów wysoko alkalizujących prowadzi do upośledzenia naszej równowagi metabolicznej.
Jednakże nie tylko spożywanie produktów żywnościowych prowadzi do takiego stanu, do tego włączają się także inne czynniki, w tym spożywanie alkoholu, palenie papierosów i innych wszelakich używek.
Nie bez znaczenia jest także dla tego przypadku styl życia, który prowadzimy nieodpowiednio.
Między innymi życie w biegu, ciągły stres, brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej a do tego zaliczając także złe nawyki żywieniowe takie jak nieregularne jedzenie czy tez spożywanie posiłków o nieodpowiednich porach w długich odstępach czasu na przykład między śniadaniem a obiadem.

Zdrowie, a nawyki żywieniowe

Jeżeli nawyki żywieniowe przez lata nie są przez nas kontrolowane i nie dążymy do żadnej poprawy pojawiają się pierwsze objawy zakwaszenia organizmu, których nie można lekceważyć.

Pierwsza faza objawów, która może wystąpić to przede wszystkim uczucie ciągłego zmęczenia, bóle głowy a także mięśni i stawów. Brak koncentracji, zaburzenia snu to pierwsze symptomy, które powinny dać nam do myślenia, że w naszym organizmie jest coś nie tak.
Kolejny etap to problemy gastroenterologiczne związane przede wszystkim z trawieniem i wydzielaniem kwasów żołądkowych w dużej ilości, czego skutkiem jest zgaga czy też zarzucanie treści pokarmowej szerzej znane pod nazwą choroby refluksowo-żołądkowej.
Zakwaszenie organizmu pozostawione bez żadnego działania ze strony osoby na te dolegliwość cierpiącej, niesie ze sobą niestety jak wszelkie inne jednostki chorobowe, skutki które mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia i samopoczucia, nierzadko mogą one zagrażać także naszemu życiu.

Trzecia faza objawów, które są już na tyle poważne, aby podjąć niezbędne kroki w kierunku pracy nad naszym organizmem i przywróceniu mu odpowiedniej harmonii to kolejno problemy reumatologiczne, cukrzyca, różnego rodzaju alergie, kamica nerkowa, miażdżyca naczyń nie wykluczając z tej listy naturalnie najgroźniejszego naszego przeciwnika jakim jest nowotwór.