Zęby to bardzo niepozorna, ale bardzo ważna część ludzkiego ciała. To właśnie za ich pomocą jemy różne produkty, potrzebne nam do przeżycia, dodatkowo pomagają nam one w mówieniu i także innych codziennych czynnościach. Niestety zębom zdarza się niekiedy chorować, u jednych częściej, u innych rzadziej, jednak chyba każdy z nas był przynajmniej raz w swoim życiu u dentysty. W większość wizyta taka nie kojarzy nam się zbyt dobrze, gdyż kojarzona jest raczej z bólem i nieprzyjemnym odczuciem oraz posmakiem w ustach. Mimo wszystko zdecydowanie warto odwiedzać stomatologa od czasu do czasu. Żeby ograniczyć choroby zębów do minimum, dobrze jest odpowiednio dbać o zęby, a wtedy one odwzajemnią się nam swoim zdrowym wyglądem.

Czy mycie zębów wystarczy?

Każdy z nas zapewne odpowie, iż w kwestii dbania o zęby najważniejsze jest ich regularne mycie. Mówi się, iż powinno się myć zęby bardzo dokładnie przez dwie minuty po każdym spożywanym posiłku, jednak w praktyce zwykle tak to nie wygląda. Zazwyczaj musielibyśmy wszędzie zabierać ze sobą szczoteczkę do zębów, a to byłoby bardzo uciążliwe, choć wiele osób praktykuje tę czynność. Najważniejsze jest jednak, żeby myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, bardzo dokładnie je szczotkując przynajmniej przez dwie minuty. Tu pojawia się bardzo ważne pytanie – „Jaką szczoteczkę wybrać? Zwykłą czy elektryczną?”. Odpowiedź na to pytanie oczywiście nie jest jednoznaczna, gdyż dla jednej osoby lepsza będzie zwykła szczoteczka, a inna osoba nie będzie wyobrażała sobie życia bez szczoteczki elektrycznej. Teoretycznie szczoteczka elektryczna lepiej jest w stanie doczyścić zęby, gdyż potrafi dotrzeć do ich najmniejszych zakamarków, ale tak naprawdę żadną z tych szczoteczek nie jesteśmy w stanie doczyścić zębów idealnie w 100%. Najlepiej jest, bez względu na to, jaką szczoteczką myjemy zęby, już po ich umyciu skorzystać dodatkowo z nici dentystycznej, która pozwoli nam na dokładne wyczyszczenie przestrzeni między zębami. Żeby jeszcze lepiej zadbać o zęby, można używać także płynu do płukania jamy ustnej. Dodatkowo warto także pamiętać, żeby po wieczornym myciu zębów już nic nie jeść. Bardzo ważne jest także kontrolowanie nawyku zaciskania zębów, gdyż nie jest to dla nich zdrowe.

Kiedy warto pójść do dentysty?

Dentysta czy też stomatolog to lekarze, którzy leczą zęby – to jest oczywiste. Kiedy jednak należy się do nich wybrać? Równie oczywiste jest także, że należy umówić się na wizytę u tych lekarzy, kiedy boli nas ząb lub pojawiła się na zębach próchnica, jednak czy to jedyne przypadki, kiedy powinniśmy skonsultować się z lekarzem w sprawie naszego uzębienia? Otóż przede wszystkim warto odwiedzać lekarza regularnie, by mógł on kontrolować stan naszych zębów. W takim przypadku, kiedy tylko będzie z naszymi zębami coś nie tak, można jak najszybciej zareagować i zastosować odpowiednie leczenie. Tym samym lepiej nie zwlekać z wizytą u lekarza, kiedy zauważymy coś niepokojącego w naszej jamie ustnej, gdyż zęby mają to do siebie, iż problem nieleczony, staje się z czasem coraz bardziej poważny, stąd należy zawsze reagować możliwie jak najszybciej, a najlepiej tak jak już wyżej wspomniano, regularnie odwiedzać swojego dentystę.