Higiena jamy ustnej powinna być codzienną czynnością wykonywaną minimum dwa razy dziennie. Odpowiednie mycie zębów może w przyszłości zaoszczędzić przykrych sytuacji i wielogodzinnych wizyt u dentystów. Higiena zębów, tak samo jak całej reszty ciała, powinna przebiegać w poprawny sposób przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Dlatego też ważnym punktem w tego typu higienie jest wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów.

Elektryczna szczoteczka do mycia zębów

Szczoteczki elektryczne korzystają z technologii, dzięki której wykonują bardzo dużą ilość ruchów czyszczących zęby. Technologia ta daje wielką przewagę nad szczoteczkami manualnymi. Szczoteczki elektryczne wykonują około 7000 ruchów obrotowych na minutę. Dla porównania, człowiek czyszcząc zęby szczoteczka manualną, jest w stanie takich ruchów wykonań tylko około 200. Wybór szczoteczki elektrycznej daje większe efekty w czyszczeniu i pozbywaniu się kamienia z zębów. Dzięki tego typu szczoteczce, z czasem zęby stają się o wiele bielsze, dzięki czemu nie trzeba inwestować w oddzielne wybielanie zębów, które często jest bardzo kosztowne i należy powtarzać je co jakiś czas.

Rodzaje szczoteczek elektrycznych

Szczoteczki elektryczne w najbardziej podstawowym podziale możemy rozróżnić pod względem technologii czyszczenia. Elektryczne szczoteczki dzielimy na:

– szczoteczki obrotowe, wykonujące ruchy rotacyjne,
– szczoteczki obrotowo-pulsacyjne,
– szczoteczki ultradźwiękowe,
szczoteczki soniczne.

Charakterystyka szczoteczek sonicznych

Ten typ szczoteczek do mycia zębów charakteryzuje się okrągłą główką, wyglądem przypominającą szczoteczkę manualną. Główka ta, wykonuje ruchy wymiatające. Ta technika mycia zębów jest bardzo polecana przez stomatologów, ponieważ jest ona dużo bezpieczniejsza dla dziąseł. Szczoteczki soniczne wykonują około 40000 ruchów na minutę, mogą być także wyposażone w system przepływu cieczy. W takiej szczoteczce włosie wpada w drgania, których to energia przekazywana jest na płyn, który następnie przepływa przez szczeliny zębowe z dużą siłą, jednocześnie czyszcząc miejsca między zębami, które są trudno dostępne dla zwykłych szczoteczek. Ten typ szczoteczek określany jest jako najnowocześniejsza i najskuteczniejsza forma czyszczenia zębów i jamy ustnej.

Szczoteczki soniczne swoją budową przypominają zwykłe szczoteczki elektryczne, dlatego też podczas zakupów należy zwrócić na to szczególną uwagę, jaką szczoteczkę w danym momencie oglądamy.