Kasza jaglana, popularna, pyszna i zdrowa. Posiada wiele cennych właściwości. To produkt zawierający wiele składników mineralnych. Posiada witaminy z grupy B, miedź czy magnez. Kasza jaglana działa antywirusowo. Dodatkowo jest lekkostrawna, nie zawiera glutenu. Kasza jaglana nie zawiera glutenu.

 

Kaszę jaglaną produkuje się z łuskanego ziarna prosa zwyczajnego. Posiada ona lekko gorzki smak. Przed gotowaniem należy ją przelać zimną wodą. Warto także namoczyć kaszę jaglaną przed gotowaniem. Najlepiej gotować ją 20 minut.

Właściwości kaszy jaglanej

Jedna szklanka ugotowanej kaszy jaglanej zawiera ponad 200 kcal. Można ją przygotować na słodko lub na słono. To idealny składnik do śniadania czy do obiadu. Kasza jaglana świetnie się komponuje z budyniem, warzywami czy mięsem. Kasza jaglana pomaga odkwasić organizm. Zawiera lecytynę i witaminę E. Dostarcza krzemu, to produkt lekkostrawna. Wzmacnia osłabiony organizm, posiada wiele cennych składników. Jej składnikiem jest między innymi krzem. Wpływa on pozytywnie na przemianę materii, zapewnia zdrowy wygląd skóry. Z kaszy jaglanej możemy przygotować kleik. Sprawdzi się przy problemach żołądkowych. Dodatkowo można ją wprowadzać do diety niemowląt. Produkt ten jest bogaty w antyoksydanty. Można ją gotować w wodzie lub w mleku. Warto ją stosować zamiast ziemniaków. Idealnie komponuje się z mięsami, zupami czy jako składnik sałatek. Na bazie kaszy jaglanej możemy przygotować zdrowy deser. Kasza jaglana wykazuje właściwości prozdrowotne. Redukuje stany zapalne w organizmie. Wpływa na poprawę zdolności zapamiętywania. Ciepła kasza jaglana podana na śniadanie jest idealną propozycją nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. Kasza jaglana wzmacnia kości zęby. Zalecana w diecie dzieci, młodzieży oraz osób po 50 roku życia. Kaszę jaglaną można gotować na wodzie lub bulionie. Wszystko zależy od tego, do jakiej potrawy planujemy ją podać. 100 g kaszy jaglanej dostarcza organizmowi blisko 400 kcal. Jak się okazuje zawiera między innymi fosfor. Kasza jaglana powinna się znaleźć w diecie osób borykających się z trądzikiem różowatym i pospolitym. Produkt ten działa przeciwwirusowo. Kasza jaglana jest najstarszą z kasz. Regularne spożywanie tego produktu wpływa korzystnie na nasz organizm. Z tego rodzaju kaszy wykonamy wiele potraw obiadowych. Między innymi wegańskie kotlety, pasztety czy sałatki. Możemy nią faszerować warzywa. To dobry produkt dla osób chorujących na miażdżycę. Kasza jaglana jest doskonała na wzmocnienie. Sprawdzi się przy przeziębieniu. Usuwa śluz z organizmu. Każda kobieta powinna sięgać po kaszę jaglaną. Zwłaszcza w okresie menopauzy czy w ciąży. Powinny ją regularnie spożywać osoby z niedokrwistością, miażdżycą, osteoporozą.

Przeciwwskazania do spożycia kaszy jaglanej

Kasza jaglana szkodzi osobom z problemami trawiennymi. Nie powinni jej spożywać osoby z niedoczynnością tarczycy. Z kaszy jaglanej wytwarza się między innymi mąkę. Za kilogramowe opakowanie kaszy jaglanej zapłacimy ponad 10 zł. Ekologiczną kaszę jaglaną kupimy w sklepie bio.