Na głowie człowieka znajduje się około 100 tysięcy włosów, wyrastających z mieszków włosowych. Kolor włosom nadają barwniki wytwarzane przez melanocyty są to komórki barwnikowe skóry. Keratyna jest głównym składnikiem budującym włos. Włosy nie rosną permanentnie, lecz po jakimś czasie wypadają, a na ich miejsce wyrastają następne, nowe włosy.

 

Czas trwania cyklu wzrostu włosa na głowie trwa około 3 – 5 lat. Włosy rosną na naszym ciele w różnych miejscach i w różnym tempie. Włosy stale nam wypadają, jest to około 100 włosów dziennie u normalnie zdrowego człowieka, którego organizm sprawnie funkcjonuje. Po wypadnięciu włosa na jego miejsce odrasta nowy. Na prawidłową grubość włosa, jego stan, szybkość z jaką rośnie ma wpływ bardzo wiele czynników. Do najważniejszych czynników mających wpływ na prawidłowy stan włosów ma wpływ odżywianie. Odpowiednia ilość witamin i mikroelementów w diecie, bardzo duże znaczenie ma obecność witaminy A oraz cynku, miedzi, żelaza. Warto również wiedzieć, że wypadanie włosów może być spowodowane ich nieprawidłową pielęgnacją, lecz także może być przyczyną poważnej choroby. Powstaje pytanie o powody wypadania włosów.

 

Do głównych powodów wypadania włosów należą: uczesanie powodujące nadmierne napięcie włosów, drapanie skóry głowy, nieodpowiednio dobrane farby i kosmetyki do włosów i do skóry głowy, niedobory pokarmowe, niedobór żelaza, po silnym stresie lub urazie psychicznym, po zatruciach środkami chemicznymi. A także gdy pojawiają się zaburzenia hormonalne – nadczynność tarczycy i niedoczynność tarczycy, po leczeniu chemioterapią, w przebiegu chorób z autoagresją, w chorobach skóry głowy takich jak grzybice i łojotokowe zapalenie skóry. Włosy wypadają także po ciąży kiedy nagle spada poziom wydzielanych estrogenów, które chronią przed wypadaniem włosów. Problem łysienia najczęściej dotyczy mężczyzn. Niektórzy mężczyźni łysieją wcześniej i szybciej.

 

Zazwyczaj zaczyna się ono na czole i skroni, wcześniej przerzedza się także czubek głowy. Jest to związane z predyspozycjami genetycznymi. Łysienie typu męskiego, nazywane jest łysieniem androgenicznym i ma początek po między 25 – 35 rokiem życia mężczyzny. Nie należy lekceważyć chorób skóry głowy, takich jak łupież, grzybica, łuszczyca. . Warto pamiętać także o doborze odpowiedniego szamponu i odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych dobranych do swojego rodzaju włosów. Częste mycie włosów zapobiega nadmiernemu łojotokowi a łojotok sprzyja ich utracie. Do nowych metod leczenia łysienia należą zabiegi transplantacji włosów, wykonywane jedynie w prywatnych gabinetach lekarskich, a także zabiegi z udziałem lasera.