Choroby dróg oddechowych a wśród nich zapalenie górnych dróg oddechowych to choroby zakaźne. Nie są on groźne jednak występują bardzo często i przez swoją dużą pokaźność szczególnie zimą, jesienią i wczesną wiosną wymagają leczenia. Katar to wydzielina z nosa, jego przyczyną najczęściej są wirusy. Układ immunolgiczny dzieci jest dużo mniej sprawny niż u dorosłych, dlatego w ciągu roku dzieci często zarażają się katarem. Może to być nawet kilka lub kilkanaście razy w ciągu roku. Najczęstszym sposobem zarażania się jest bezpośredni kontakt z osobą chorą.

 

Wystarczy nawet kilkugodzinne przebywanie w tym samym pomieszczeniu lub kontakt z zainfekowanymi przedmiotami. W miejscach publicznych takimi przedmiotami są klamki, uchwyty w komunikacji miejskiej, włączniki światła, przyciski w windzie, pieniądze, guziki na bankomacie, telefony komórkowe, zabawki. Do zarażenia dochodzi także drogą kropelkową za pośrednictwem plwociny, z dróg oddechowych chorego oraz z wydychanym powietrzem. Katar jest nieprzyjemną i uciążliwą dolegliwością. Objawia się drapaniem w nosie i cieknącą wydzieliną.

 

Przez kilka pierwszych dni jest ona płynna i bezbarwna trudna do zahamowania, może zmieniać zabarwienie z bezbarwnej na żółtą lub zielonkawą. Po kilku dniach staje się obfita, gęsta i zatykająca nos utrudniająca oddychanie i wypuszczanie powietrza. Czasem do zapalenia błony śluzowej nosa dochodzą inne objawy jak kaszel i niewielka gorączka. Może być odczulany ból głowy, uczucie zmęczenia, osłabienie a wydzielina z nosa utrudnia oddychanie. Przeważnie taki wirusowy katar ustępuje samoistnie po kilku dniach. Aby wspomóc się przez te kilka dni w trakcie kataru można zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu w którym się przebywa a zwłaszcza w sypialni. Można użyć nawilżacza powietrza lub z domowych sposobów rozwieszanie wilgotnego prania i rozstawianie pojemników z wodą.

 

Inhalacje z soli fizjologicznej lub inhalacje parowe z ziół. Aby zrobić inhalację parową należy wsypać zioła np. rumianek, tymianek lub majeranek do miski następnie zalać gorącą wodą pochylić twarz nad miską, nakryć głowę ręcznikiem i wdychać parę przez kilkanaście minut. Jeżeli katar nie ustępuje i utrzymuje się dłużej niż dziesięć dni, koniecznie trzeba się skonsultować z lekarzem. Być może jego przyczyna jest alergia, zapalenie zatok lub skrzywienie przegrody nosa. W przypadku kataru u niemowląt i małych dzieci, które jeszcze nie oddycha przez usta, do nosa trzeba wprowadzić izotoniczny roztwór soli, aby ułatwić oddychanie.