Sprzątanie może być rzeczą bardzo uciążliwą, zwłaszcza jeśli chodzi o sprzątanie trudno dostępnych powierzchni, na przykład w samochodzie. Na różne sposoby można sobie z tym jednak radzić, jednak nawet odkurzając cały brud, czyszcząc wszelkie dostępne powierzchnie i sprawiając, iż wszystko dookoła aż lśni, nie jesteśmy w stanie posprzątać w 100%. Dlaczego? Otóż zwykle zapominamy o najważniejszej kwestii, czyli o powietrzu. Jest ono bardzo ważne, gdyż przecież nim oddychamy, dlatego nie powinno być w nim zanieczyszczeń. Takie zanieczyszczenia zdarzają się jednak praktycznie cały czas i zapewne nigdy nie będziemy w stanie pozbyć się ich w całości, jednak warto od czasu do czasu zdezynfekować powietrze w pomieszczeniach, w których często przebywamy, na przykład w samochodzie, by odświeżyć je i pozbyć się z niego wszelkich grzybów i bakterii. W ostatnim czasie coraz chętniej sięgamy w tym celu po ozon, który we współpracy z nowoczesną technologią jest w stanie idealnie zdezynfekować i wysterylizować powietrze, które jest obecne w pomieszczeniach. Warto wiedzieć, jakie właściwości ma ozon i jak najlepiej można go wykorzystać w codziennym użytku.

Właściwości ozonu

Ozon ma bardzo wiele właściwości, które możemy wykorzystać w naszym codziennym życiu. Przede wszystkim warto wiedzieć, iż przy im wyższej temperaturze, ozon się szybciej rozpada do powietrza, a dokładniej zawartego w nim tlenu, którym oddychamy. Jeśli chodzi o czas, w jakim ozon rozpada się, będąc w powietrzu, to czas około 20 minut, kiedy to ozon przenika do tlenu. Warto wiedzieć także, że powietrze jest lżejsze od ozonu. Przede wszystkim, jeśli chodzi o najważniejszą właściwość, a raczej zaletę ozonu, wykazuje on bardzo silne właściwości dezynfekujące, co sprawia, że można go używać w celu oczyszczenia, właściwie zdezynfekowania powietrza, którym oddychamy. Ozonowanie jest procesem, w którym ozon zwalcza drobnoustroje i wszelkie alergeny występujące w powietrzu w danym pomieszczeniu, przez co pomieszczenie, a także wszystko, co się w nim znajduje, staje się sterylne. Dodatkowo ozon sprawia, iż znikają różne nieprzyjemne zapachy, co często wykorzystuje się także po pożarach w celu usunięcia zapachu spalenizny. Z powodzeniem można również oczyszczać nawet klimatyzację poprzez ozon.

Ozonowanie wnętrza pojazdu

Bardzo popularne w ostatnim czasie stało się czyszczenie wnętrza pojazdów za pomocą ozonu. Coraz częściej powstają nowe miejsca, w których wykonuje się proces ozonowania na przykład samochodów osobowych, czy też większych pojazdów. W takich przypadkach wykorzystuje się ozonatory produkujące 5 gramów ozonu w ciągu godziny, co umożliwia bardzo skuteczne zdezynfekowanie środka pojazdu, a także klimatyzacji. Podczas tego procesu znikają z pojazdu wszelkie nieprzyjemne zapachy, bakterie, grzyby i wirusy. Czas przeprowadzenia tego procesu oczywiście zależny jest od rozmiarów danego pojazdu, jednakże zazwyczaj właśnie taka wyżej wspomniana godzina pracy jest wystarczająca.