Alergia pokarmowa to reakcja organizmu na kontakt z alergenem. Objawia się w przeróżny sposób, ma różne przyczyny, ale nie jest pozbawiona możliwości leczenia. To zazwyczaj dobierane jest indywidualnie do każdej uczulonej osoby. Lekarz po zapoznaniu się z objawami pacjenta zleca wykonanie odpowiednich testów, na ich podstawie stawia diagnozę i dobiera odpowiednie leczenie alergii pokarmowej.

Z leczeniem da radę

Alergię pokarmową wywołuje alergen – najczęściej składnikiem diety, który wywołuje reakcję patologiczną układu immunologicznego, są mleko i produkty z glutenem, jednak jest ich więcej.

Leczenie alergii pokarmowej wiąże się ze stosowaniem indywidualnie dobranej diety, z której – tymczasowo lub na stałe – wyklucza się uczulające pokarmy. W przypadkach cięższej alergii dieta ta, zwana dietą eliminacyjną, wspomagana jest poprzez leczenie farmakologiczne.

Dieta podstawą

Jak wspomniano wyżej, podstawą leczenia alergii pokarmowej jest dieta eliminacyjna wykluczająca spożycie pokarmu będącego alergenem. Należy wpierw dokładnie rozpoznać, co wywołuje alergię, zwrócić uwagę należy także na dobór produktów w diecie, trzeba być przy tym ostrożnym. Eliminując produkt z diety, należy zastąpić go nawet trzema innymi, by wciąż dostarczać organizmowi potrzebnych składników odżywczych.

Dieta rotacyjna

Dieta eliminacyjna ma swoją odmianę – dietę rotacyjną. Jej stosowanie wybierane jest w przypadku osób uczulonych na wiele różnych substancji. Stosuje się ją, by nie zwiększać liczby alergenów. Polega na całkowitym wyeliminowaniu produktów, które z całą pewnością uczulają, i spożywanie pozostałych co cztery, pięć dni. Sprawia to, że organizm nie ma z nimi styczności, co nie doprowadzi do kolejnej alergii.

Wsparcie farmakologiczne

W leczeniu farmakologicznym stosuje się leki przeciwhistaminowe i glikokortykosteroidy. Te pierwsze działają na objawy występujące jako dokuczliwa pokrzywka czy świąd. Nie zastępują one jednak diety. Glikokortykosteroidy podaje się zaś, gdy osoba uczulona boryka się ze szczególnie dokuczliwymi objawami ze strony układu pokarmowego.

Przy anafilaksji

Anafilaksja, czyli wstrząs anafilaktyczny, to najgorszy objaw alergii pokarmowej, który może prowadzić nawet do zgonu. Jest jednak na niego sposób – leczenie adrenaliną, którą należy podać osobie ze wstrząsem najszybciej, jak to możliwe, kiedy anafilaksja się pojawi. Najlepiej trzymać adrenalinę w miejscu, w którym uczulony jest w stanie jest znaleźć, jak i osoby z bliskiego otoczenia w razie wypadku, gdyby natknęły się na już występujący wstrząs, gdy uczulony nie jest w stanie sam zaaplikować sobie adrenaliny.