W kwestii zdrowia zazwyczaj dbamy jedynie o zdrowie fizyczne i niestety bardzo często zdarza nam się zapominać o zdrowiu psychicznym. Dlaczego tak jest? Odpowiedź jest bardzo prosta. Otóż zdrowie fizyczne zazwyczaj w jakiś sposób widać, a nawet jeśli nie to daje nam o sobie znać. Kiedy nas coś boli, mamy widoczną ranę lub widzimy, że nasz organizm zaczyna się niezbyt naturalnie zachowywać, od razu idziemy do lekarza. Co jednak ze zdrowiem psychicznym? Czy w ogóle wiemy, jakie są objawy związane z psychicznymi problemami? Zwykle choroby psychiczne kojarzą nam się z bardzo poważnymi zaburzeniami psychicznymi, jednak wcale tak nie jest. Podobnie jak w przypadku zdrowia fizycznego, można mieć większe lub mniejsze problemy zdrowotne. Może nam być na przykład każdego dnia smutno, co wynikać może na przykład ze stałego osamotnienia. Jest to pewien psychiczny problem, na który w jakiś sposób należałoby zaradzić. Jeśli jednak jesteśmy już świadomi, że coś nam dolega, to czy wiemy gdzie się z tym udać? Do psychologa, a może do psychiatry? Otóż pierwszą linią kontaktu jest psycholog, który może oczywiście zalecić wizytę u psychiatry, w zależności od problemu.

Kiedy odwiedzić psychologa?

Na to pytanie odpowiedź jest bardzo prosta. Psychologa powinniśmy odwiedzić wtedy, kiedy odczuwamy taką potrzebę, nawet kiedy tylko w ogóle przyjdzie nam taka myśl do głowy. Jeśli o takiej wizycie pomyśleliśmy, oznacza to, że warto się właśnie do takiej osoby wybrać i porozmawiać. Rozmowa jest rzeczą ogromnie ważną i jest prawdziwym remedium na większość problemów psychicznych. W kwestii zdrowia psychicznego podobnie jak przy zdrowiu fizycznym można zapobiegać chorobom. To właśnie rozmowa, nie dość, że jest lekarstwem, to także jest środkiem zapobiegającym. Otóż jest ona przede wszystkim filarem każdej relacji, którą budujemy z różnymi osobami. To właśnie te osoby są naszą pierwszą linią i to właśnie z nimi powinniśmy jak najwięcej rozmawiać. Jeśli jesteśmy tego świadomi, wiemy o czym rozmawiać, jesteśmy ze sobą szczerzy i dzielimy się ze sobą różnymi informacjami, swoimi odczuciami i emocjami, to właśnie jest pierwszym i najważniejszym zapobieganiem wszelkim problemom psychicznym, gdyż problemy te rodzą się dopiero z braku rozmowy z najbliższymi, a wtedy najlepiej już udać się do kogoś wyżej.

Czy wizyta u psychologa to wstyd?

Psychologia jest dziedziną bardzo ważną, jednak dość stygmatyzowaną w dzisiejszych czasach, podobnie jak postać psychologa, stąd też wiele osób może uważać, iż wizyta u psychologa jest wstydliwa. Mimo wszystko nie powinniśmy tak myśleć, gdyż nie jest to prawda. Nie wstydzimy się przecież iść do dentysty czy do ortopedy, więc dlaczego wizyta u osoby, z którą chcemy tylko porozmawiać, miałaby być wstydliwa? Wręcz przeciwnie, jest ona wyrazem odwagi i dużej świadomości, gdyż pokazuje ona przede wszystkim nam samym, iż zdajemy sobie sprawę z tego, że jej potrzebujemy, a to pierwszy i najważniejszy krok do dalszej drogi leczenia naszych problemów – sama świadomość.