Alergia może mieć różne obawy i różny charakter. Alergia polega na nadmiernej wrażliwości organizmu na zewnętrzne czynniki zwane alergenami, które wywołują niekorzystne reakcje. Alergeny są to substancje powodujące reakcje alergiczne u osób szczególnie na nie wrażliwych. Nadwrażliwość jest to reakcja organizmu na różne czynniki i bodźce powodująca zaburzenia i zmiany chorobowe u osób uczulonych. Aby zmniejszyć lub wyeliminować objawy alergii należy przede wszystkim usunąć alergen lub unikać z nim kontaktu.

 

W przypadku alergii skórnej można miejscowo zastosować łagodne środki przeciwzapalne, mogą to być kremy. Aby złagodzić objawy ogólne oraz miejscowe lekarz może zalecić kortykosteroidy. Uczulonym na pyłki roślin przydadzą się tzw. kalendarze pylenia. Uławiają one funkcjonowanie w czasie szczególnie zwiększonego ryzyka na kontakt z alergenem czyli w trakcie pylenia. W sezonie pylenia szczególnie należy zwrócić uwagę na zwyczaje domowe np. okna otwiera się dopiero wieczorem a na spacery najlepiej wychodzić po obfitych opadach deszczu.

 

Alergia najczęściej dotyczy błon śluzowych nosa i spojówek, przejawia się wtedy alergicznym nieżytem nosa, katarem, zapaleniem spojówek. Może mieć także formę astmy oskrzelowej, która będzie przejawiała się pod postacią napadów duszności spowodowanych skurczem oskrzeli, świszczącym oddechem, uczuciem ciężaru w klatce piersiowej i kaszlem. Najczęściej objawy alergicznego nieżytu nosa pojawiają się u dzieci po między 4 – 5 rokiem życia. Charakterystyczny będzie stale niedrożny nos, oddychanie buzią, częste kichanie, swędzące oczy i nocne chrapanie. Alergia pokarmowa dotyka także dorosłych ale najczęściej dotyka małe dzieci. Najczęściej jest to uczulenie na mleko krowie i jego przetwory oraz na gluten, jajka kurze, orzechy, cytrusy ryby, barwniki i konserwanty dodawane do żywności oraz do słodyczy. Dolegliwości alergiczne alergii pokarmowej często przyjmują postać kolki jelitowej, wzdęć brzucha, zaparć, biegunki. Wraz z wiekiem objawy najczęściej zmniejszają się lub ustępują całkowicie.

 

Alergia skórna to alergia kontaktowa, jej główną postacią jest atopowe zapalenie skóry. W typowych miejscach u dzieci na rękach, nogach i twarzy oraz w zgięciach łokci i kolan pojawiają się swędzące wykwity pokryte strupami. Alergia skórna może mieć także postać pokrzywki objawiającej się jako wypukłe bąble silnie swędzące. Leczenie polega przede wszystkim na osunięciu alergenu i unikaniu z nim kontaktu. Do pielęgnacji chorych miejsc na skórze używa się środków natłuszczających i nawilżających. W przypadku nasilenia objawów można zastosować leki łagodzące, przeciwświądowe oraz antyhistaminowe.