Zima to wyjątkowo trudny okres dla naszej urody. Niskie temperatury, wiatr i suche powietrze sprawiają, że nasza skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji i ochrony przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Jak dbać o cerę zimą?

Przede wszystkim należy pamiętać, że wszelkie czynniki zewnętrzne mogą narażać naszą skórę na wysuszenie, podrażnienia i pękanie. Szczególne osoby z cerą suchą, wrażliwą i naczynkową powinny zadbać o nakładanie tłustych kremów, odpowiednie nawilżanie skóry zewnętrzne i wewnętrzne oraz regularne nakładanie maseczek kojących podrażnienia. Także w chłodnych miesiącach należy wykonywać regularne peelingi, dzięki którym pozbywamy się starego naskórka. To właśnie on jest wyjątkowo narażony na przesuszenie i pękanie. Do tego celu wykorzystać można produkty drogeryjne lub domowe peelingi na bazie cukru czy fusów parzonej kawy.

Pielęgnacja ust zimą

W chłodnych miesiącach nie można zapomnieć o odpowiedniej pielęgnacji ust – to właśnie delikatna, wrażliwa skóra warg jest bardzo narażona na pęknięcia. Na co dzień warto często smarować usta pomadkami ochronnymi i nawilżającymi balsami. Wiele osób dotyka problem z przesuszeniem, który pojawia się jako popękane usta co robić wówczas? Ból i szczypanie ukoić może tłusta warstwa olejku (np. arganowego lub jojoba) oraz zaaplikowanie warstwy miodu. W aptekach i drogeriach znajdziemy również specjalne preparaty do ust, które poza nawilżeniem i natłuszczeniem ust mają działanie lecznicze i pomogą uporać się z kłopotliwą dolegliwością w krótszym czasie. Zimą należy pamiętać o wypijaniu dużej ilości płynów – ponawiające się problemy z pękaniem skóry warg może mieć związek z niewystarczającym nawodnieniem organizmu. Jeśli nie przebywamy przez długi czas na mrozie, warto przyjrzeć się powietrzu w mieszkaniu lub miejscu pracy. Suche powietrze również sprzyja pierzchnięciu i pękaniu ust. Problem ten pomoże rozwiązać dobry nawilżacz powietrza oraz częste używanie preparatów nawilżających.