Z wiekiem jesteśmy coraz bardziej podatni na wiele chorób. Nadciśnienie jest jedną z nich i o ile często jest konsekwencją naszych złych nawyków żywieniowych i złego prowadzenia się, to nie zawsze jest to do końca sytuacja “zero-jedynkowa”. Upływające życie sprawia, że częściej przykładamy wagę do zdrowia, często wtedy gdy jest już na to za późno, albo nie zawsze można to odkręcić “jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki”. Nadwaga, która jest jedną z przyczyn nadciśnienia nie jest prostą rzeczą do zrzucenia i trzeba ostro się wziąć za siebie, by zrzucić parę kilogramów. Więc jak obniżyć ciśnienie naturalnie? Odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, lekarstwa i przede wszystkim konsultacje z lekarzem!

Owoce i warzywa – jedz je w nadmiarze

Te dwa produkty są nieodzownym elementem naszego jadłospisu. Jeżeli lubisz owoce i warzywa, to powinieneś się ucieszyć, bo musisz je jeść w nadmiarze, by spowodować spadek ciśnienia. Składnikiem, który jest za to odpowiedzialny to potas, który jest w praktycznie większości owocach: bananach, gruszkach, agreście czy nektarynkach. Znajdziesz go również m.in. w takich warzywach jak: pomidory, warzywa liściaste jak kalarepa, pietruszka czy fasola. Również pestki słonecznika i dyni są bogate w takie składniki jak cynk, który wpływa na obniżenie ciśnienia. Ponadto ryby i owoce morza staną się naszymi agresorami w walce z nadciśnieniem.

Pamiętaj jednocześnie, że musisz ograniczyć takie produkty jak: jedzenie smażonych produktów, mięs czy też alkoholu. Jedzenie smażeniny wiąże się z korzystaniem z soli, która wpływa na wzrost ciśnienia. Rozumiemy, że to są pyszności, ale jednak jeżeli chcesz dbać o swoje zdrowie, to powinieneś te produkty radykalnie odstawić, a przestawić się na zdrowsze, jak jedzenie ziemniaków, które są głównym dostarczycielem potasu do naszego organizmu.

Dbajmy o siebie, bo mamy rodzinę, która nas kocha. Wszystkie wyrzeczenia powinniśmy robić z myślą o nich.