Quinoa czyli komosa ryżowa. Doskonale sprawdza się jako dodatek do gulaszu. Warto ją stosować zamiast kaszy czy ziemniaków. Często mówi się o niej, że jest złotem Inków. Uprawiana w Chile i Boliwii ponad 5 tysięcy lat temu. Komosa ryżowa niestety nie jest w Polsce aż tak popularna. Nie zawiera glutenu.

 

Znajdziemy w niej aminokwasy i lizynę. Dodatkowo zawiera wiele składników odżywczych. Zwłaszcza magnezu, wapnia, żelaza czy miedzi. To produkt zdrowy i pełnowartościowy. Zawiera kwasy omega 3 oraz witaminę E. Komosę ryżową kupimy w sklepach ze zdrową żywnością. Nasiona komosy są gorzkie. Dlatego przed gotowaniem należy je opłukać. Wystarczy ją gotować 15 minut. Quinoa idealnie sprawdzi się jako dodatek do obiadu czy składnik sałatek. Komosę ryżową możemy dodawać do ciast i ciasteczek.

Właściwości komosy ryżowej

Często mówi się o niej ryż peruwiański. Uważa się, że jest superfoods. Produkt ten charakteryzuje się wieloma właściwościami odżywczymi. Zawiera wysoką dawkę przeciwutleniaczy. To źródło węglowodanów. Komosa ryżowa jest lekkostrawna. Zawiera dużą ilość błonnika. Polecana kobietom w ciąży. Komosa jest mało kaloryczna, dlatego jest polecana zwłaszcza dla osób odchudzających się. Zawiera sporo białka. Znajdziemy w niej kwas linolenowy, który reguluje poziom cholesterolu. Komosa ryżowa jest źródłem aminokwasów. Polecana dla wegan i wegetarian. Jak się okazuje wyróżniamy wiele odmian komosy ryżowej. Należą do niej: biała, czarna, brązowa i czerwona. Różnią się konsystencją oraz smakiem. Biała komosa posiada orzechowy smak. Komosa brązowa, czerwona i czarna posiadają bardzo wyrazisty smak. Sprawdzi się w daniach mięsnych i warzywnych. Idealnie komponuje się ze słodkimi deserami. Komosa ryżowa zbyt rzadko gości na naszych stołach. Możemy nią nadziewać kurczaka, kaczkę czy makaron. Komosę ryżową możemy gotować, prażyć na patelni czy piec. Quinoa posiada dosyć słodki smak. Ma duże zastosowanie w kuchni. Polecana zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych. Komosa ryżowa zawiera także flawonoidy, błonnik czy saponiny.

 

Dzięki temu wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne czy przeciwwirusowe. Komosa ryżowa doskonale wpływa na nasze zdrowie. Dodatkowo na urodę. Opóźnia starzenie, pozytywnie wpływa na skórę. Wspomaga układ nerwowy, obniża poziom cholesterolu. Wykazuje działanie moczopędne, pobudza trawienie. Komosę ryżową warto spożywać na śniadanie, jako dodatek do jogurtu, do obiadu, mięsa czy ryb oraz do kolacji, jako składnik sałatki. Komosa ryżowa dobrze komponuje się sosem, bakaliami czy też zdrowymi tłuszczami. Jej cena jest uzależniona od rodzaju i opakowania. Na pół kilograma komosy ryżowej zapłacimy od 20 zł do nawet 60 zł. Istnieje wiele zdrowych przepisów w roli głównej z komosą ryżową. Na pewno jest zdrowsza od ziemniaków, kaszy gryczanej czy makaronu. Po otwarciu należy są szczelnie przechowywać. Najlepiej w pojemniku przez kilka miesięcy. Komosa ryżowa to jeden z produktów zdrowej żywności. Powinna ona na stałe znaleźć się w naszej kuchni.